Erişilebilirlik

ABD’de Çocuklara Silah Üretimine Soruşturma Çağrısı


Aralarında Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer'ın da olduğu önde gelen Demokratlar, Federal Ticaret Komisyonu'ndan (FTC) çocuklar için tüfek ürettiğini söyledikleri bir şirketin soruşturulmasını istedi.

Kongre üyeleri düzenledikleri bir basın toplantısında 22 kalibrelik JR-15 adlı tüfeği üreten silah üreticisi Wee 1 Tactical şirketinin pazarlama tekniklerini inceledi.

Benzer şekilde isim verilen AR-15 tipi yarı otomatik tüfek ABD'de sık sık silahlı saldırılarda kullanılıyor.

Senatörlerin talebi California'da 19 kişinin hayatını kaybettiği üç toplu silahlı saldırının ardından geldi. Bu ayın başında ise Virginia'da 6 yaşında bir erkek çocuğu el tabancasıyla öğretmenini vurarak ciddi şekilde yaralamıştı.

Schumer, Wee 1 Tactical şirketiyle ilgili, "Yasalar çocuklar için silah üretmemeniz gerektiğini söylüyor. Ancak Chicago'da bir şirket tam da bunu yapıyor" diye konuştu.

Demokratlar, sayıları gittikçe artan silahlı saldırıları önlemek için silah kontrol önlemlerini yıllardır sıkılaştırmaya çalışıyor.

Cumhuriyetçiler ise bu önlemlere karşı çıkıyor ve bunların Anayasa'nın ikinci ek maddesiyle güvence altına alınan silah sahibi olma hakkıyla çeliştiğini söylüyor.

Kongre geçen yıl, son on yılın en önemli silah güvenliği yasasını geçirmişti. Yasa kapsamında eyaletler silahların kendilerine ve topluma tehdit oluşturabilecek kişilerin eline geçmesine engel olabilecek.

Düzenleme ayrıca evli olmayan partnerlerini taciz etmekten suçlu bulunan kişilere silah satışını engelleyecek hükümler içeriyor.

Ancak yasa saldırı tüfeklerin veya yüksek kapasiteli şarjörlerin satışını yasaklamadı.

Soruşturma talebi FTC'nin normal görev alanının dışında görünüyor. Yorum yapmayı reddeden düzenleyici kurum, antitröst yasasını uygulamak, aldatıcı ve adil olmayan ticari uygulamalara karşı kurallar koymakla yükümlü.

Wee 1 Tactical, henüz konuyla ilgili yorum yapmadı. Şirketin internet sitesinde çocuk silahlarının güvenliği ve güvenlik kaynakları için birçok link yer alıyor.

Şirketin internet sitesinde "Hedefimiz bir ebeveyn ya da spor koçunun daha genç bir meraklıya eğitim verirken güvenle kullanabileceği özgün bir atış platformu üretmekti" deniliyor.

İki şirketin tüfekleri otomatik hale getiren cihaz satışına yasak

Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı, iki ateşli silah şirketinin AR-15 tipi tüfekleri makineli tüfeğe dönüştüren cihazları yasadışı yollardan satarak kamu güvenliğini tehlikeye atmasını engelleyen bir mahkeme kararı aldığını açıkladı.

Brooklyn'deki ABD Bölge Yargıcı Nina Morrison dün, merkezi Florida'daki Rare Breed Triggers ve Rare Breed Firearms şirketlerine ve sahiplerine karşı geçici bir yasaklama emri çıkardı.

Adalet Bakanlığı sanıkların FRT-15 adı altında, AR-15 tipi yarı otomatik silahları makineli tüfeğe çeviren binlerce cihaz sattıklarını belirtti.

Açıklamada bu cihazların federal yasalar tarafından makineli tüfek olarak tanımlandığı ve satışlarına izin veren sınırlı istisnalardan yararlanamadığı kaydedildi.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, bakanlığın halkı silah şiddetinden korumak için gereken her şeyi yapacağını ve toplumu yasadışı silahlarla donatanlardan hesap sorulacağını söyledi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG