Erişilebilirlik

ABD’de F-35 Eğitimi Alan Pilotlar Türkiye’ye Dönüyor 


Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerini teslim almaya başlamasının ardından ABD, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması sürecini başlatmıştı. ABD’deki Türk pilotlar, iki yıl daha sürmesi planlarını tamamlamadan Türkiye’ye dönüyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Türkiye’nin F-35 savaş uçakları programına katılımını askıya alma kararını açıklarken, ABD’deki üslerde F-35 eğitimi gören Türk pilotlara ve teknik personele ABD’den ayrılmaları için 31 Temmuz’a kadar süre tanımıştı.

Arizona’daki Luke Hava Üssü ve Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde 6’sı pilot 43 personel bir süredir eğitim görüyordu. Normal koşullarda Türk pilotların ve teknik personelin F-35 eğitiminin 2020 yılına kadar sürmesi ve bu kapsamda 300’den fazla personelin eğitim görmesi planlanmıştı.

Ancak ABD Savunma Bakanlığı’ndan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Haziran ayında gönderilen mektupta, dönemin ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi halinde F-35 programı bağlamında atılacak adımları sıralamıştı. Mektupta ABD’deki üslerde eğitim gören personele ülkeden ayrılmaları için 31 Temmuz’a kadar süre tanınmıştı.

Türk basınında yer alan bilgilere göre Arizona ve Florida’daki üslerde bulunan Türk askerlerinden ilk grubun Türkiye’ye dönüşü tamamlandı. Geri kalan personelin dönüşlerinin de Perşembe günü tamamlanması bekleniyor.

F-35 programının üretici ortaklarından biri olan ancak ABD’nin projeye katılımını askıya aldığı Türkiye’nin daha önce satın aldığı dört F-35 savaş uçağı ise Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde bulunuyor.

Türkiye ABD’den 4 Chinook Helikopteri teslim aldı

ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarma sürecini başlatmasının ardından CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) kapsamında da yaptırım uygulanıp uygulanmayacağının tartışıldığı bir dönemde, Türkiye ABD’den Boeing’in ürettiği 4 adet Chinook helikopterini teslim aldı.

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada 4 adet CH-47F model Chinook helikopterinin İzmir limanında Türkiye’ye teslim edildiğini belirtti. ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından teslimatın ve helikopterlerin görüntüleri de paylaşıldı. Twitter mesajında “Bugün Türk Kara Kuvvetleri İzmir limanında 4 adet daha Boeing CH-47F Chinook helikopterlerini teslim aldı. Türkiye artık 11 adet en yeni ve en gelişmiş çift pervaneli ağır nakliye helikopterine sahip” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin ABD’den 4 Chinook helikopterini teslim almasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki Chinoook sayısının 11 olduğu belirtiliyor.

Boeing tarafından üretilen Chinook helikopteri diğer hava araçlarından farklı olarak çift pervaneli ağır yük helikopteri olarak tanımlanıyor. Hızı saatte 315 kilometre olan helikopter daha çok askeri birliklerin ve mühimmat taşınmasında kullanılıyor.

60 personel taşıyabilen ve F-16 savaş uçağını kaldırıp çekebilen Chinook helikopterleri 2016 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine katılmıştı.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG