Erişilebilirlik

ABD’de Sağlık Reformunun Bazı Hükümleri Yürürlüğe Girdi


Amerika’da yıl başında kabul edilen sağlık reformu yasasının bazı hükümleri bugün yürürlüğe girdi.

Artık sigorta şirketleri hasta çocuklara bakmayı reddedemeyecek, gençlerin 26 yaşına kadar anne ya da babalarının sigortasında kalmaları mümkün olacak.

Amerikan sağlık sigortası şirketleri, sigortalı hastalara yaşam boyu ödeyecekleri tedavi parasına sınır koyabiliyor. Bugün yürürlüğe giren hükümlerden biri bunu kaldırıyor, poliçeye yazılı limit konmasını yasaklıyor.

Sağlık hizmetlerinden yoksun milyonlarca kişiyi sigorta kapsamına alması ve sigortalı hastalara kolaylıklar sağlamasına rağmen yasanın geleceği tehlikede.

Çünkü Cumhuriyetçi Parti hala yasaya şiddetle karşı çıkıyor, Kongre’de çoğunluğu ele geçirir geçirmez yasayı iptal edeceğini belirtiyor.

Yasayı sabote etmeye çalışan Cumhuriyetçi parti, bir yandan reformun devlete maliyetinin çok fazla olacağını bir yandan da devletin vatandaşların sağlığına karışmaması gerektiğini savunuyor.

İstatistiklere göre 370 milyon nüfuslu Amerika’da en az 46 milyon kişi sağlık hizmetlerinden ya hiç ya da son derece kısıtlı bir şekilde yararlanıyor. Bunun başlıca nedeni sağlık sigortasının çok pahalı olması ve hasta kişilere hasta olduklarından ötürü sigorta poliçesi satılmaması.

Uzmanlara göre maddi gücü sağlık sigortası almaya yetmeyenlerin sayısı 7 yıl içinde 12 milyon arttı. Ayrıca kaliteli sağlık hizmeti almaya gücü yetmeyenler sadece yoksullar değil. Şeker hastalığı gibi ciddi kronik rahatsızlığı olan orta gelirli kişiler bile gerekli tedaviyi göremiyor.

XS
SM
MD
LG