Erişilebilirlik

ABD’deki Türk Festivali 200 Bin Kişiye Ulaştı


ABD’de yaşayan Türklerin en uzun süreli sanat etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 23’üncüsü düzenlenen ‘Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’ sona erdi.

23 yıldır ABD’de yaşayan Türklerin dışında Amerikalılar’ında çok büyük ilgi gösterdiği festivali bu yıl 200 bin kişi takip etti.

VOA Türkçe’ye konuşan Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Erkut Gömülü, 23 yıldır düzenledikleri festivalin kapsamanın giderek arttığını, yapılan tanıtım ve kampanyalar sonrasında bu yıl da altı haftayı aşan bir sürede festivale katılımın yaklaşık 200 bin kişiye ulaştığını ifade etti.

Gömülü, “Festivalin kapsamı, etkinlikleri ve ulaştığımız kişi sayısı artıyor. Ancak en önemlisi Amerikalılar’ın ilgisi her yıl giderek artıyor. Festivaldeki tüm etkinlere büyük ilgi gösteriyorlar” diye konuştu.

Festival etkinlikleri kapsamında Ressam Hülya Kara’nın Boston Üniversitesi’nde yer alan “Benzerliklerimiz Farklılıklarımızdan Daha Fazla - We Are More Alike Than Different” isimli büyük beğeni toplayan ve festivalle birlikte sona ermesi planlanan solo sergisi ise gördüğü ilgi üzerine 15 Ocak 2019’a kadar uzatıldı.

İnsanları ayrıştıran değil birleştiren özelliklerini vurgulayan sergi New England Türk Amerikan Kültür Derneği (TACS-NE) ve Boston Üniversitesi Howard Thurman Center’ın işbirliği ile geçtiğimiz Kasım ayında ziyarete açılmıştı.

Çağdaş Türkiye’yi, kültür ve sanatını 2006’dan beri “Anadolu’nun Renkleri” teması altında çeşitli yönleriyle Amerikalılar’a tanıtmayı amaçlayan festival programı sergi, atölyeler, sunum, söyleşiler, konserler, belgesel, kısa film yarışması ve Türk mutfağının tanıtımı gibi bir dizi etkinlikten oluştu.

Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı

Kuzey Amerika’nın ilk Türk belgesel ve kısa film yarışması niteliğindeki Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın merakla beklenen sonuçları da açıklandı.

Jüri üyeliklerini M.I.T. Üniversitesinden, Dr. Kurt Fendt, Boston Globe gazetesinin film eleştirmeni Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Film Küratörü Carter Long gibi film konusunda saygın isimlerin yaptığı yarışmada, seyirciler de En İyi Belgesel ve En İyi Kısa Filmleri belirlemek için oy kullandılar.

Yarışma filmleri Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve Boston Üniversitesi’nde gösterildi. Yarışmanın açılışında ünlü flüt sanatçısı Mihriban Aviral ve grubu Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde bir konser verdi.

400 yakın başvuru yapıldı

ABD’de 2006 yılından beri her yıl düzenlenen ve yönetmenlerin ve yapımcıların filmlerini Amerikalı izleyicilere ve film eleştirmenlerine ulaştırabilmesi için bir platform oluşturan Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’na 2018’de 400’e yakın başvuru yapıldı.

Toplam 40’dan fazla belgesel ve kısa film gösteriminin yer aldığı yarışmada En İyi Belgesel Ödülü yönetmenliğini Jale İncekol’un yaptığı Müzikli Bir Hikaye, En İyi Kısa Film Ödülü yönetmenliğini Onur Yağız’ın yaptığı Toprak adlı filmler kazandı.

Seyirci Ödüllerini belgesel dalında yönetmen Deniz Alphan’ın Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak, kısa film dalında ise yönetmen Cem Özay’ın Yolcu filmleri aldı.

Ayrıca yarışmada bu yıl da özel mansiyonlar verildi. Belgesel dalında mansiyona değer bulunan filmler, yönetmen Haydar Demirtaş’ın Ayak İzi, Melih Kosif’in Eşit, Turgut Bayraktar’ın Karadeniz’de Bir Yer, Kaan Atilla Taşkın’ın Karadeniz’in Yalnız Nineleri, Mehmet Can Mıcık’ın Menderes Kıyısında, Çağatay Çelikbaş’ın Saklı Cennet adlı filmleri oldu.

Kısa Film dalında ise yönetmen Alkım Özmen’in Bir İş Görüşmesi Hikayesi, Onur Doğan’ın C.O.D, Harun Durmuş’un Doğu Yakası, Salih Toprak’ın Dünden Kalan, Anıl Güldoğan’ın Hikayeci, Muhammed Furkan Daşbilek’in Naftalin, Umut Subaşı’nın Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var adlı filmleri özel mansiyona değer bulundu.

Bu yıl yarışmada ödül alan filmlerden oluşan bir seçki Mart 2019’da düzenlenecek olan 18. Boston Türk Film Festivali programında sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Yarışmada finalist olarak yer alan diğer kısa filmler

Doğam (Ulya Aviral), Hastabakıcı (Soner Sert), Gülen Gözler Matinesi (Burak Kaplan), Hesap Kitap (Kartal Gür), Kerata (Kasım Ördek), Kırık Kanatlar (Kadir Eman), Lüzumsuz Adam (Berk Kuşbeygi), Perili İpek (Hakan Orhanoğlu), Pireler ve İnsanlar (Serkan Uzunyol), Tablo (Mert İnan), Toprak (Onur Yağız), Yüzme Öğreniyorum (Serpil Altın).

Yarışmada finalist olarak yer alan diğer belgesel filmler

Büyük Şehrin Küçük Sakinleri (Cihan Çekiç), Çalıkuşu (Esra Yıldırım), Dönüş (Yasin Erda), Fağfur’dan Çini’ye (Colin Mounier), Fırat’ın Tutsağı (Cüneyt Alpay), Hacı Ali (Mert Türkoğlu), Kar Taneleri (Elif Nur Kayalar), Kurbağa Avcıları (Batuhan Kurt), Palas’ın Tuzcuları (Özcan Gürbüz), Peki Şimdi Nereye (Zeynep Südinç). Yönetmenliğini Hacı Mehmet Duranoğlu ve Atalay Taşdiken’in yaptığı Bırakın Çocuk, Oynasın ve yönetmenliğini Orhan Ayaslı’nın yaptığı Broad Horizons da gösterim programında yarışma dışı olarak yer aldı.

Anadolu’nun Renkleri Dans Atölyesi Büyük İlgi Gördü

23’üncü Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki “Anadolu’nun Renkleri” adlı dans atölyesinde Anadolu’nun zengin kültürel birikimini yansıtan yöresel dansları Amerikalı dans severler canlı müzik eşliğinde öğrendiler. Dans alanında uluslararası başarılara imza atmış bir eğitmen olan Ahmet Lüleci’nin yönettiği halk dansları atölyesinde Zeybek, Harmandalı ve Atabarı gibi danslara yer verildi.

Koreograf, dansçı ve dans eğitmeni Ahmet Lüleci, aynı zamanda Boston merkezli Collage Dans Topluluğu’nun da kurucusu ve sanat direktörü. Anadolu kültürüne üzerine araştırmaları da bulunan Ahmet Lüleci, halk dansları ve halk müziğini daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturmak için 1973 yılında başladığı dünya çapındaki çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor.

Her yıl ABD’de, Cape Cod’da düzenlenmekte olan, ‘Dünya Müzik ve Dans Kampı’nın’ da kurucuları arasında yer alan ve kampın eş-başkanlığını yürüten Lüleci ve birlikte çalıştığı dans grupları Türkiye, Fransa, Danimarka, Hollanda, ABD, Kanada, Brezilya, Japonya, Tayvan, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede 60’dan fazla televizyon programında da yer almış bulunuyor.

Anadolu’nun Seçkin Lezzetleri ABD’de Tanıtıldı

Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’nin geniş bir yelpazede sunduğu etkinlikler arasında mutfak sanatları da yer alıyor. Dünyaca ünlü şefler Julia Child ve Jacques Pépin’e ev sahipliği yapan Boston Üniversitesi’nin Yemek ve Şarap Programı’nın işbirliğiyle bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Anadolu'nun Lezzetleri” etkinliğinde, Amerikalılar Türk mutfağının seçkin örnekleri ile tanıştılar.Tanıtılan yemekler arasında UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültür Miras olarak kabul edilen keşkek de yer aldı.

Boston Üniversitesi Yemek ve Şarap Programı ile birlikte düzenlenen “Anadolu’nun Lezzetleri” uygulamalı bir ders olarak program müfredatında yer alıyor. Dersi alan öğrenciler Türk mutfağına özgü malzemeleri, tarifleri ve pişirme tekniklerini de öğreniyorlar.

Amerikalılar Türk şarabını çok beğendi

Etkinlikte ünlü Şefler Sahrap Soysal ve Cara Chigazola-Tobin’in yönetiminde Boston Üniversitesi Yemek ve Şarap Programı öğrencilerinin hazırladığı mezeler, yemekler ve tatlılar Anadolu’nun yerli üzümlerinden yapılmış şaraplar eşliğinde ‘Boston Üniversitesi Demonstrasyon Mutfağında’ katılımcılara sunuldu.

Programa katılan Amerikalılar ilk kez tattıkları Türk yemeklerini ve şaraplarını çok beğendiklerini ifade ettiler. Şef Sahrap Soysal ve Şef Cara Chigazola-Tobin ve öğrenciler sunum sonrasında katılımcılar tarafından coşkuyla alkışlandı.

2019’da düzenlenecek olan 24. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’nin 29 Ekim-15 Aralık tarihleri arasında yer alacağı duyuruldu.

XS
SM
MD
LG