Erişilebilirlik

ABD’den İsveç’te Kuran yakılmasına tepki


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsveç’in başkenti Stockholm'de bir caminin önünde bugün Kuran yakılmasının ardından, dini metinlerin ateşe verilmesi ve tahrip edilmesinin saygısızlık olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel günlük basın brifinginde, Washington'un Türkiye'yi İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü onaylaması için teşvik etmeye devam ettiğini de söyledi.

Patel, günlük basın brifinginde Stockholm’deki olaya Ankara’nın tepkisi de hatırlatılarak, ABD’nin İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda beklentilerini etkileyip etkilemediği soruldu.

Patel bu soruya, “Dini metinlerin yakılmasının ve tahrip edilmesinin saygısızlık ve incitici olduğunu ve yasal olabilecek bir şeyin her zaman münasip olacağı anlamına gelmediğini sürekli olarak dile getirdik. Bu konuda konuşmayı İsveç hükümeti ve güvenlik güçlerine bırakıyoruz. Ancak genel olarak, İsveç'i mümkün olan en kısa sürede ittifaka kabul edebilmemiz için Macaristan ve Türkiye'yi İsveç'in katılım protokolünü gecikmeden onaylamaya çağırmayı sürdürüyoruz’’ dedi.

İsveç'in geçen yıl Madrid zirvesi sırasında Finlandiya ve Türkiye ile imzaladığı üçlü mutabakat anlaşması kapsamındaki taahhütlerini yerine getirdiğine inandıklarını yineleyen Patel, “İsveç'in NATO'nun değerlerini paylaşan, ittifakı güçlendirecek ve Avrupa güvenliğine katkıda bulunacak güçlü ve yetenekli bir savunma ortağı olduğuna güveniyor ve mümkün olan en kısa sürede NATO üyesi olması gerektiğine inanmaya devam ediyoruz’’ diye konuştu.

İsveç’te polis Kuran yakma eylemine izin
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

İsveç polisi Kuran'ı Kerim yakma ve yırtma eylemine izin vermişti. Eylemi organize eden iki kişiden biri Kuran'ı Kerim sayfalarını yırtmış, ayakkabılarını silmiş, içine domuz pastırması koyduktan sonra da kutsal kitabı ateşe vermişti.

İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin görüşmelerin devam ettiği bir dönemde, NATO liderler zirvesine iki hafta kala gerçekleşen eyleme, Türkiye sert tepki göstermişti.

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de İsveç’in NATO üyesi olmasına desteğini yineledi.

Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşmesinin ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “İsveç’i NATO’nun tam üyesi olarak kabul etme zamanının geldiği yönünde mutabıkız” ifadesini kullandı.

STÜDYO VOA

Uluslararası yatırımcılar Türk ekonomisinden güvence bekliyor – 17 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:50 0:00
XS
SM
MD
LG