Erişilebilirlik

"Bazı Hastanelere Çürük Maske Tarihi Geçmiş Ekipman Gönderildi"


Amerikan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başmüfettişlik Dairesi'nin yayınladığı rapor, ülkede hastanelerin Corona salgınıyla mücadelede yaşadığı sorunları ortaya koydu. ABD'de her dört hastanenin üçünün Corona vakalarını tedavi ettiğinin belirtildiği rapora göre bu durum, hastanelerin kapasitesinin Nisan ortasından önce dolacağı anlamına geliyor. Rapor kapsamında görüşülen bazı hastaneler de, kendilerine tarihi geçmiş ekipman ve lastikleri çürümüş maske gönderildiğini iddia ediyor.

Raporda test sayısının yetersiz olmasının, test sonuçlarının gecikmesinin, kişisel koruyucu ekipman sıkıntısının, ağır hastalar için gereken suni solunum cihazlarının yetersiz sayıda olmasının, fiziksel ve zihinsel olarak bitkin düşen ve yıpranan sağlık personelinin kendi güvenliğinden endişe etmesinin, sağlık sistemi içinde kısır döngüye yol açtığı uyarısı yel alıyor.

Amerikan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Baş Müfettiş Yardımcısı Ann Maxwell, bu faktörlerin domino etkisi yarattığını ve durumu daha da kötüleştirdiğini söylüyor.

Amerikan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başmüfettişlik Dairesi'nin raporu, 23-27 Mart tarihleri arasında Amerika'nın farklı bölgelerinde bulunan 323 hastaneyle yapılan telefon anketine dayanıyor. Rapor, Corona enfeksiyonu vakalarının sayısının her gün yüzlerce artmasının Amerika'daki toplam 6 bin hastanenin çoğu için durumun kötüleştiği anlamına geldiğini, bazı hastanelerinse hazırlık yapmak için hala zamanı olduğunu belirtiyor.

Rapora göre ankete katılan 323 hastanenin 117'si, bir ya da birden fazla doğrulanmış Corona enfeksiyonu vakasını, 130'uysa Corona enfeksiyonu şüphesi olan bir ya da birden fazla hastayı tedavi ediyor. Sadece 32 hastane doğrulanmış ya da şüpheli Corona vakası bildirmezken 44 hastane, anket kapsamında Corona vakalarına ilişkin veri sağlamadı.

Ann Maxwell, ”Ankete katılan hastaneler en büyük zorlukların Corona testlerine erişim, sağlık personelinin güvenliğini sağlama ve hastaların bakımı etrafında yaşandığını bildiriyor. Amerika'daki her hastanenin bu zorluklarla başa çıkmak zorunda kalması olasılığı çok yüksek,” dedi.

‘‘ABD vaka sayısı ilerleyen haftalarda zirveye ulaşacak’’

Johns Hopkins Üniversitesi'nin topladığı verilere göre Amerika, doğrulanmış Corona enfeksiyonu vaka sayısında diğer tüm ülkelerin önünde. Yapılan tahminlere göre Amerika'daki vaka sayısı, Nisan ayının ilerleyen haftalarında zirveye ulaşacak.

Raporun amacının Amerika'daki hastanelerin içinde bulunduğu zor durumu gözler önüne sermek olduğunu kaydeden Ann Maxwell, rapordan çıkarılacak en önemli sonucun, birbirinden bağımsız meselelerin üst üste eklenerek tüm sağlık sistemini bir düğüm haline getirmesi olduğunun altını çiziyor. Örneğin Corona testlerinin az sayıda olması ve yapılan testlerin sonuçlarının geç çıkması, şüpheli vakaların hastanede daha uzun kalması anlamına geliyor. Bu da bu hastaların zaten az sayıda olan yatakları işgal etmesine, doktor ve hemşirelerin güçlükle eriştiği kişisel koruyucu ekipmanların israfına yok açıyor.

Öte yandan artan iş yükü, doktor, hemşire ve solunum terapisi uzmanlarının stres seviyesini yükseltiyor. Sağlık personelinin stres seviyesini en çok yükselten etkenlerin başındaysa kişisel koruyucu ekipman sıkıntısı geliyor. Birçok hastane, malzeme eksikliğini gidermek için manikür-pedikür salonlarından maske satın almak ya da ultrason işleminde kullanılan jöleyi içki imalathanelerinden satın alınan alkolle karıştırıp el dezenfektanı yapmak gibi yaratıcı fikirleri hayat geçiriyor.

"Tarihi geçmiş ekipmanlar ve lastikleri çürümüş maskeler"

Rapor kapsamında yetkililerin mülakat yaptığı hastanelerden biri, kendilerine gönderilen bin adet maskeden 500'ünün çocuklar için üretilen maskelerden olduğunu ve bu nedenle hastane personeli tarafından kullanılamadığını belirtiyor.

Bir başka hastane de, acil durumda kullanılmak üzere maskelerin hazır bulundurulduğu depodan kendilerine N95 maskesi gönderildiğini ancak bu maskelerin lastikli kısımlarının çürüdüğünü aktarıyor.

Bir başka hastane yönetimi de, Federal Acil Durum İdaresi tarafından kendilerine gönderilen kişisel koruyucu ekipmanların son kullanma tarihlerinin 2010 yılında geçmiş olduğunu belirtiyor. Aynı sevkiyatta gönderilen maskelerde de gerçek N95 damgasının bulunmadığı, maskelerin inşaatlarda kullanılan maskelerden olduğu ifade ediliyor.

‘‘Sağlık personeli kendini savaşta gibi hissediyor’’

Rapora göre New York'ta bir hastane idarecisi, ”Sağlık çalışanları kendilerini savaştaymış gibi hissediyor. 30, 40, 50'li yaşlardaki hastaların yaşamını yitirdiğine tanık oluyorlar. Bunun duygusal yükü çok ağır,” ifadelerini kullanıyor.

Hastanelerin acil olmayan ameliyatların iptal edilmesi nedeniyle gelir kaybına uğraması da yaşanan sorunlardan biri. Sağlık personelinin fazla mesai yapması ve tıbbi malzeme kullanımının artmasıyla birlikte giderlerin çoğalması, hastaneleri mali açıdan zora sokuyor. Ancak federal acil yardım paketinin hastanelere nakit pompalama planı, bu zorluğa çare olabilir.

XS
SM
MD
LG