Erişilebilirlik

AB’den 1915 Anması İçin Düşük Temsil


Son dakika değişikliği olmaması halinde AB Komisyonu, Ermenistan'daki anma törenlerinde bu ülkedeki temsilcisi tarafından temsil edilecek.
Son dakika değişikliği olmaması halinde AB Komisyonu, Ermenistan'daki anma törenlerinde bu ülkedeki temsilcisi tarafından temsil edilecek.

Avrupa Birliği, Ermenistan'ın beklentisinin aksine 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle düzenlenecek anma törenlerinde alt düzeyde temsil edilecek. Ermenistan törenlere Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in katılmasını umuyordu

Avrupa Birliği, Ermenistan’ın ve Ermeni diasporasının gövde gösterisine dönüştürme çabası içine girdiği 1915 olaylarına ilişkin anma törenine düşük düzeyli bir heyetle katılma kararı aldı. Avrupa Birliği Komisyonu yetkililerinin verdiği bilgiye göre bir son dakika değişikliği yaşanmaması halinde Avrupa Birliği, Erivan’daki Delegasyon Başkanı Traian Hristea tarafından temsil edilecek.

Ermenistan, törenlere Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in katılmasını umuyordu. Temsil düzeyinin delegasyon başkanı seviyesinde bırakılması Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi’nin şu ana kadar izlediği politikayla uyumlu bir çizgiye sahip.

Her fırsatta 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen ve 15 Nisan’da da olayların 100. yılı gerekçesiyle bir kararı kabul edecek olan Avrupa Parlamentosu’nun aksine bu iki kurum sorunda taraf olmamaya özen gösteren ve “soykırım” ifadesini kullanmaktan kaçınan bir yaklaşım sergiliyor.

Erivan’da düzenlenecek anma törenlerine Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılması öngörülüyor. ABD’nin ise üst düzey bir yetkiliyle temsil edilmesi yüksek bir ihtimal olarak görülüyor. Norveç ve Avustralya ise geçtiğimiz aylarda törenlere başbakan seviyesinde katılmayacağını açıkladı.

Erivan’daki törenlere katılmayacak olan bir başka isim olan Papa Francis'in pazar günü yaptığı konuşmada “soykırım” ifadesini kullanmasının ardından tekrar alevlenen 1915 olaylarına ilişkin tartışma konusunda Avrupa Birliği Komisyonu “bir an önce uzlaşı” çağrısı yaptı.

Uzlaşının Avrupa projesinin ve değerlerinin ana temelleri arasında olduğunun altını çizen Avrupa Birliği Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın sözcüsü Maja Kocijancic, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin mümkün olan en hızlı şekilde normalleşmesinin önemli olduğunu söyledi. Tarafları uzlaşıyı sağlayacak adımlar atmaya teşvik ettiklerini ifade eden Kocijancic, geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin uygulanmasını beklediklerini belirtti.

XS
SM
MD
LG