Erişilebilirlik

AB'den Rusya'ya Referandum Yanıtı: "Yasadışı ve Hileli"


Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell

Rusya'nın Ukrayna'nın Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson'da düzenlediği referandumdan yüzde 87 ila yüzde 99 oranında "Rusya'ya katılma yönünde" sonuç çıkması, uluslararası toplum tarafından reddediliyor. Referandumu "yasadışı ve hileli" diye tanımlayan Avrupa Birliği, sonuçları tanımayacağını ve Rusya'ya 8'inci yaptırım paketinin hazırlandığını açıkladı. Ukrayna, sonuçlarının ardından AB, NATO ve G7'den "Rusya'ya daha fazla yaptırım ve Ukrayna'ya daha fazla ağır silah yardımı" talep etti.

Rusya'nın, Ukrayna sınırındaki 4 bölgede "Rusya'ya katılma" konusunda düzenlediği referandumun sonuçlanmasının ardından, Avrupa'da sesler yükseldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, "Ukrayna'nın halkını savunacağına dair" güvence vererek, AB, NATO ve G7'ye Ukrayna'ya desteği arttırma çağrısı yaptı. G7 ülkeleri ise, bu "sözde referandumun sonuçlarını asla tanımayacakları" yanıtını verdi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell, Moskova'nın Ukrayna bölgelerinde düzenlediği referandumun "ilhak referandumları" olduğunu belirterek, bu girişimi kınadı. Avrupa'nın bu "manipüle edilmiş ve yasadışı" girişimleri desteklemeyeceğini belirtti.

Borrell, referandum boyunca günlerdir dile getirdiği uyarılarını sürdürerek, Rusya'nın referandum sonuçlarını açıklamasının ardından yayınladığı mesajında, "Bu girişim, sistematik insan hakları ihlalleri bağlamında, Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün bir başka ihlalidir. Rus işgaline karşı çıkmaya ve direnmeye devam eden Ukraynalılar'ın cesaretini selamlıyoruz" dedi.

Stoltenberg: "Sahte referandum"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de çatışmaların tırmanmasından da endişe ettiğini belirterek, "Sahte referandum, Rusya'daki silahlı kuvvetlerin seferberliği ile birleştirilen nükleer retorik, tüm bunlar çatışmanın ciddi bir şekilde tırmanması anlamına geliyor" dedi.

AB'den 8'inci yaptırım paketi

Referandumun son bulduğu gün Kiev'e giderek temaslarda bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da, Rusya'nın gerçekleştirdiği referandumların "maskaralık ve bir maskeli balodan" ibaret olduğu dile getirerek, Fransa'nın, Ukrayna halkına "güçlü desteğinin süreceğini" dile getirdi. Fransız BFM TV'ye konuşan Bakan Colonna, "Moskova'nın düzenlediği referandumda hiçbir samimiyet yok. Bu bir maskeli balo. Hiçbir meşruiyeti yok, değeri yok. AB olarak, 8'inci yaptırım paketinin hazırlığı içindeyiz" dedi.

Von der Leyen: "8. paket ile gerilimin bedelini ödetmeye kararlıyız"

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, referandum ve boru hatlarına düzenlenen sabotajın ardından planlanan "AB'nin 8'inci yaptırım paketinin detaylarını" açıkladı. Rusya'nın Ukrayna'daki "kukla referandumlarına" atıfta bulunan Von der Leyen, "Bu öğleden sonra Moskova Ukrayna'nın işgalini bir üst seviyeye taşıdı. Bu yeni gerilimin bedelini Kremlin'e ödetmeye kararlıyız" diye konuştu.

Von der Leyen'in açıkladığı ve 4 bölümden oluşan yeni bir yaptırım paketinde, Kremlin'e yakın "yeni kişi ve kuruluşlar" yaptırım listesine eklenecek, Rus ürünlerine yönelik yeni ithalat yasakları gelecek, Rus ekonomisini 7 milyar Euro'luk gelirden mahrum bırakan Rus ürünlerine yönelik yaptırımlar genişletilecek, savaş için Rusya'nın ihtiyaç duyduğu temel teknolojilerin de içinde olduğu ihracat yasaklarına yenileri eklenecek.

Ayrıca, petrol tavan fiyatı belirleyebilmek için AB Komisyonu tarafından yasal dayanaklar hazırlanacak. Von der Leyen, yaptırımları delmeye çalışanlara yönelik baskıları da arttıracaklarını belirterek, "Yaptırımları delmeye çalışan kişiler, Kremlin'e yakın olan isimlerin bulunduğu yaptırım listesine eklenecek. Bunun büyük bir caydırıcı etkisi olacağını umut ediyorum" dedi.

Komisyon Başkanı'nın açıkladığı 8'inci yaptırım hedeflerinin uygulanabilmesi için, 27 üye ülkenin tamamının onaylaması gerekiyor.

Meloni-Zelenski dayanışması

İtalyan seçimlerinin galibi, Başbakan olması beklenen aşırı sağcı lider Giorgia Meloni de, "Ukrayna halkının İtalya'nın sadık desteğine güvenebileceğini" belirtti. Meloni'nin seçilmesini kutlayan Zelenski, Twitter hesabından İtalyanca, "İtalya'nın Rus saldırganlığına karşı mücadelede Ukrayna'ya verdiği desteği takdir ediyoruz. Yeni İtalyan hükümetiyle verimli bir ortaklık için sabırsızlanıyoruz" mesajını paylaştı. Meloni de bu mesaja İngilizce olarak, "Güçlü olun ve inancınızı sarsmadan koruyun. İtalya'nın desteğine de güvenebilirsiniz" yanıtını verdi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG