Erişilebilirlik

ABD’den Tayvan’a Destek Ziyareti


Amerikalı senatörlerden oluşan heyet dün gece Tayvan'a geldi
Amerikalı senatörlerden oluşan heyet dün gece Tayvan'a geldi

Çin, ada ülkesi Tayvan’ın etrafında askeri tatbikatlar yaptığını açıklarken, ABD’den bir heyet Tayvan’ı ziyaret ediyor.

Çin devlet yayın kuruluşu, ülkenin Halk Kurtuluş Ordusu Komutanlığı Sözcüsü Shi Yilu’nun tatbikat için ordunun Doğu Çin Denizi ve Tayvan çevresine fırkateynler, bombardıman uçakları ve savaş uçakları gönderdiğini söylediğini bildirdi.

Shi, açıklamasında, “Bu operasyon, ABD’nin Tayvan konusunda son zamanlarda sıklıkla yanlış sinyaller vermesine bir yanıttır. ABD'nin kötü eylemleri ve oyunları tamamen çok tehlikeli ve nafile bir uğraştır. Ateşle oynayanlar kendilerini yakar" diye konuştu.

"Tayvan'ın yanındayız"

Tayvan’ı ziyaret eden Amerikan heyetinden ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, bugün Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile görüştü.

Menendez, görüşmede, teknoloji merkezi Tayvan’ın “küresel öneme sahip bir ülke olduğunu” belirterek, güvenliğinin dünya için etkileri olduğunu kaydetti.

Menendez, Çin’in heyetin ziyaretinden "çok mutsuz" olduğunu kabul ettiğini ancak, bu durumun grubu Tayvan'ı desteklemekten vazgeçirmeyeceğini dile getirdi.

Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham da, Tsai'ye, Ukrayna'daki savaşın ve Çin'in kışkırtıcı davranışlarının Amerikan kamuoyunu Tayvan’la ilgili daha önce görülmemiş bir şekilde birleştirdiğini söyledi.

Graham, "Yanınızda olacağız. Tayvan'ı yalnız bırakmak, demokrasiden ve özgürlüklerden vazgeçmektir" dedi.

Çin'in baskıyı arttıracağı endişesi

Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerin bulunduğu 6 kişilik heyetin bugün ayrıca, Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu ve Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng ile de görüşmesi bekleniyor.

ABD’den Tayvan’a yönelik ziyaretler ve Amerikalı yetkililerinin Tayvan’a “ülke” olarak atıfta bulunması, Çin’in tepkisine neden oluyor.

Tayvan’la resmi bir ilişkisi bulunmayan ABD, ada ülkesine silah desteğinde bulunuyor.

Tayvan, dünya Ukrayna kriziyle meşgulken, Çin’in bunu fırsat bilerek üzerindeki baskıyı arttırmasından endişe duyuyor. Tayvan hükümeti Çin’in şimdiye kadar “olağan dışı bir hamlesinin olmadığını” bildiriyor.

Çin, kendi toprağı olarak gördüğü ve yaklaşık 24 milyon kişinin yaşadığı ada ülkesi Tayvan yakınlarındaki askeri faaliyetlerini son yıllarda arttırmıştı.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG