Erişilebilirlik

ABD'li Yetkiliden Uçak Gemisi Açıklaması


WASHINGTON - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, arama-kurtarma çalışmalarında ihtiyaç olması ihtimaline karşı Akdeniz'de bekletilen ABD uçak gemisine ilişkin VOA'nın sorusunu yanıtladı. Kirby, "Bölgede elbette kullanılabilecek askeri kabiliyetler var; ancak yardımın Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu boyut ve hızda olmasını sağlamak için Türk mevkidaşlarımızla birlikte uyum içinde çalışıyoruz" dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, bugün Beyaz Saray'da düzenlenen günlük basın toplantısına katılarak basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Kirby, ABD Avrupa Komutanlığı’nın Türkiye’deki arama-kurtarma faaliyetlerine destek kapsamında Doğu Akdeniz’de hazır bulundurduğu uçak gemisi USS George H.W. Bush’la ilgili VOA’nın sorusuna yanıt verdi.

Geminin arama-kurtarma çalışmalarında yer alıp almayacağı konusunda Türk yetkililerle bir iletişimin olup olmadığı sorusuna cevaben John Kirby, “Elbette Akdeniz'de kullanılabilecek pek çok kabiliyet ve imkan var. Ancak şu çok önemli bir nokta: Verdiğimiz desteğin ihtiyaç duydukları boyut ve hızda olmasını sağlamak ve sistemlerini ihtiyaç duyulmayan materyal ya da kabiliyetle boğmamak için Türk mevkidaşlarımızla birlikte uyum içinde çalışıyoruz" dedi.

"Türkiye ile her düzeyde temastayız"

ABD Avrupa Komutanlığı'ndan bugün Türkiye'deki arama-kurtarma çalışmaları sırasında kullanılan askeri kabiliyetlere ilişkin yapılan ayrıntılı açıklamada, şu anda Doğu Akdeniz’de bulunan George Herbert Walker Bush Uçak Gemisi Grubu’nun 7 Şubat itibariyle lojistik destek, tıbbi yardım ve hava nakliye desteği vermek üzere hazır olduğu kaydedilmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye’de depremin ardından Adıyaman’da destek verdikleri arama-kurtarma çalışmalarında Blackhawk helikopterleriyle daha geniş operasyonel erişim sağladıklarını söyledi.

Kirby depremde yol ve köprüler büyük hasar gördüğü için, ABD’nin İncirlik Üssü’nden kalkan helikopterlerle ekipleri ihtiyaç olan yerlere nakletmeye devam edeceklerini belirtti.

John Kirby süreç içinde ihtiyaç duyulabilecek destekle ilgili olarak Türkiye ile her düzeyde temasta olduklarını vurguladı.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG