Erişilebilirlik

“Abe Ekonomisi” Avrupa’yı Kurtarır mı?


“Abe Ekonomisi” Avrupa’yı Kurtarır mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00
Linki indirmek için

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin uyguladığı ekonomik politika, büyük kamu harcamaları ve gevşek para politikalarına dayanıyor. Japonya’nın yeniden güçlenen ekonomisi, Avrupa’ya da model olarak öneriliyor

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin uyguladığı ekonomik politikalar, ekonomi literatürüne kendi adıyla; “Abe Ekonomisi” olarak girdi. Abe, büyük kamu harcamaları yapıyor ve gevşek para politikaları uyguluyor. Bu politikalar sayesinde Japonya’nın yeniden güçlenen ekonomisi, bazı ekonomistler tarafından, Avrupa’ya model olarak öneriliyor.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Kuzey İrlanda’da yapılan G8 zirvesinden memnun ayrıldı. Abe, bu memnuniyetini düzenlediği basın toplantısında da dile getirdi: “Hem küresel ekonomi tartışmalarında, hem de ikili görüşmelerde Japon ekonomisindeki büyüme büyük ilgi topladı.”

Son 20 yılı durgunlukta geçiren Japon ekonomisindeki canlanmaya en çok Avrupa ülkeleri ilgi gösteriyor.

Tobias Blattner Japon Daiwa Yatırım şirketinde ekonomist: “Japon ekonomisindeki uygulamaların getireceği kısa vadeli rahatlıklar Euro bölgesindeki tüm ülkeleri sevindirir.”

Shinzo Abe, uyguladığı politikaların ana unsurlarını, Yen’in değerini düşük tutacak para politikaları, para basma yoluyla ekonomide para bolluğu, ekonomiye daha az devlet müdahalesi ve kadınların çalışma hayatında daha fazla rol almasını sağlama olarak sıralıyor. Bu yöntemler şimdilik işe yaramış görünüyor:

Geçen yıldan bu yana Yen, Dolar karşısında %20 değer kaybetti. Bu sayede ihracat Mayıs ayında, bir önceki yıla göre %10 artarak son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yıllık büyümenin de %4,1 olacağı tahmin ediliyor. Oysa IMF’nin daha önceki tahmini %1,6 oranındaydı. Bu iyimser tablo, Avrupa için örnek alınacak bir model olabilir mi?

Tobias Blattner’ın yorumu: “Japonya’ya baktığınızda, en büyük sorun düşük enflasyon beklentisi, bu da ekonomik faaliyetler önünde engel oluşturuyor. Euro bölgesinde enflasyon sorun değil. Yapısal reform eksikliği nedeniyle yavaşlayan büyüme, asıl sorun.”

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, ay başında Tokyo’yu ziyaret etti. Hem Japon hem Fransız medyasına göre Hollande’ın amacı, Japon ekonomisini incelemekti. Son çeyrekte Fransa ekonomisi yeniden resesyona girince Hollande şu yorumu yaptı: “Bizim durumumuz farklı. Euro bölgesinin içindeyiz ve diğer ülkelerle birlikte hareket ediyoruz. Japonya ise hem koşullarını hem de para politikalarını kendisi belirliyor.”

Tobias Blattner Hollande’a hak veriyor: “Mevcut durumda Japon ekonomisi Avrupa’da uygulanamaz. Ya da ancak tüm Avrupa içinde uygulanabilir ki- buna da Almanya ve Hollanda itiraz eder.”

Shinzo Abe, Japon ekonomisini kendi politikalarıyla düze çıkarsa da, bunun Avrupa için bir model olup-olmayacağı hala tartışma konusu.
XS
SM
MD
LG