Erişilebilirlik

AB'nin Beklediği Mesajlar Pence'den Geldi


ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Brüksel’de Avrupa Birliği ve NATO yetkilileriyle bir araya geldi. Washington, Brüksel ile Trump seçildikten sonraki en kapsamlı ve en üst düzey temasını gerçekleştirirken Pence’in mesajları olumlu karşılandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın şu ana kadar Avrupa Birliği konusunda olumlu ve net mesajlar vermemesi Brüksel’deki kaygı düzeyini artıran bir etki yaratmıştı. Münih Güvenlik Konferansı’na katıldıktan sonra Trump’ın isteği doğrultusunda Brüksel’e geçerek Avrupa Birliği kurumlarının önde gelen isimleriyle görüşen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, verdiği mesajlarla kaygı düzeyinin bir ölçü de olsa düşmesini sağladı.

Avrupa Birliği’nin Washington’dan istediği mesajı bir türlü alamaması nedeniyle duyduğu rahatsızlık Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’un Pence ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamalara net şekilde yansıdı. Tusk, görüşme için, “Gerçekten hepimizin buna ihtiyacı vardı” dedi. Trump’ın açıklamalarına “şaşırtan görüşler” vurgusuyla dolaylı atıf yapan Tusk, Pence’in görüşmede dile getirdiği görüşler için “Gelecek için umut verici sözler duydum” ifadelerini kullandı.

Tusk’un, “Geçmişte her zaman olduğu gibi birleşmiş bir Avrupa fikrine ABD’nin samimi ve şüpheye yer bırakmayan desteğine güveniyoruz” yönündeki ifadeler karşılığını Pence’in açıklamalarında buldu. Washington’ın desteğinin sarsılmaz ve sürekli olduğunun altını çizen Pence, “Anlaşmazlıklarımız ne olursa olsun kıtalarımız aynı mirası, aynı değerleri ve her şeyin ötesinde aynı amacı paylaşıyor” dedi. Avrupa Birliği kaynakları, Pence’in görüşmede Trump’ın Avrupa Birliği’ne yönelik desteğini de Tusk’a ilettiğini belirtiyor.

Pence, Tusk ile gerçekleştirdiği görüşmeyi “çok yapıcı” olarak değerlendirerek, “Bugün Başkan Trump adına ABD’nin Avrupa Birliği’yle ortaklık ve iş birliğine devam etmesi yönündeki güçlü kararlılığını ifade etmek benim için bir ayrıcalık” ifadelerini kullandı.

İlişkilerin ekonomik boyutuna da değinen Pence, Avrupa Birliği ve ABD’nin dünya ekonomisindeki yerine dikkat çekerek ekonomik taahhütlere bağlı olduklarını söyledi.

Pence, Tusk’un yanı sıra Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile de bir araya geldi.

Pence’in Brüksel’deki durağı ise Trump’ın ‘modası geçmiş’ olarak nitelediği NATO’ydu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşen Pence, Trump’ın NATO müttefiklerinin ortak savunma konusundaki taahhütlerini yerine getirmelerini ve bu doğrultuda 2017 sonuna kadar gerçek bir ilerleme kaydetmelerini beklediğinin altını çizdi.

Pence, “Buna ulaşmak için bir planınız varsa ittifakımızın bunu hızlandırmanıza ihtiyacı var. Henüz bir planınız yoksa, bunlar benim sözlerim onun (Trump) değil bir an önce bir plan yapın. Sözlerin değil eylemlerin zamanı” dedi.

Stoltenberg de savunma harcamalarının belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlamanın öncelikli hedef olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG