Erişilebilirlik

AB'nin Kararının Ardından Dünya Borsaları Yükselişe Geçti


AB'nin Kararının Ardından Dünya Borsaları Yükselişe Geçti

Dünya borsaları, Avrupa Birliği’nin Yunanistan’ın borcunu yarıya indirme ve Euro Bölgesi’ndeki borç krizini kontrol altına almak için kurtarma ödeneğini arttırma kararının ardından yükseldi.

Paris borsası günü yüzde 6, Frankfurt yüzde 5 ve Londra yüzde 3 yükselişle kapattı. Amerikan borsaları da dün yaklaşık yüzde 3’er yükselişler yaşadı. Amerikan borsalarının yükselişinde son ekonomik büyüme rakamları da etkili oldu.

Avrupalı liderler, Euro bölgesinin istikrarına tehdit oluşturan borç krizinin kontrol altına alınması konusunda dün Brüksel’deki zirvenin sonuçlarından iyimser beklentiler içinde olduklarını dile getiriyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dünkü zirveden çıkan planın krizle başa çıkmada iddialı ve güvenilir olduğunu söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de anlaşmanın bir sonraki aşamaya geçiş açısından genelde iyi bir paket olduğunu belirtti, ama sonraki aşamalara karşı da uyardı.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, borçlarının yüzde 50 oranında kesilmesinin borçlarını “sürdürülebilir” hale getirdiğini söyledi.

Başkan Barack Obama da Avrupa Birliği’nin aldığı yeni borç planını memnunlukla karşıladı, tamamen ve kararlı bir şekilde uygulanması çağrısında bulundu. Avrupalı liderlere güvenini dile getiren Obama, anlaşmanın Amerika üzerinde de etkisi olacağını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG