Erişilebilirlik

Merkel: AB'nin Türkiye Kararı Doğru


Almanya’da Federal Meclis yaz tatiline girmeden Eylül ayındaki genel seçimlerden önce yasama döneminin son toplantısı için bir araya geldi.

Başbakan Angela Merkel, konuşmasının ağırlığını Avrupa politikalarına ve Avrupa Birliği’nin geleceğine ayırırken Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine ve Türkiye’de yaşanan son olaylara da değindi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye ile katılım müzakerelerine devam kararı almasını ancak müzakere tarihini sonbahar aylarına ertelenmesini doğru bulduğunu vurgulayan Merkel, son haftalarda Gezi Parkı protestoları ile başlayan süreç ve Türkiye'deki göstericilere yönelik şiddet konusunda ‘hiçbir şey olmamış gibi davranılamayacağını' söyledi.

Türkiye ile bundan sonraki müzakerelerde Avrupa ülkelerinin paylaştığı temel vatandaşlık haklarının korunması konusuna ağırlık verileceğini söyleyen Merkel, ‘gösteri özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, hukuk devleti, din özgürlüğü gibi değerlerimiz her zaman için geçerlidir ve tartışmaya açık değildir’ şeklinde fikir belirtti.

Öte yandan Gezi Parkı protestolarının ekonomiye etkileri tartışılmaya devam ediyor. Uzmanlar protestoların ve özellikle medyaya yansıyan şiddet görüntülerinin en çok turizm sektörünü etkiyeceği konusunda hemfikir. Türkiye Almanya Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Faruk Şen, turizminin ötesinde Türkiye’nin genel olarak imaj kaybı yaşadığı görüşünde.

2013 yılı için İstanbul’a beklenen 10 milyon turist sayısına ulaşamama ihtimalinin ortaya çıktığını savunan Faruk Şen, Antalya bölgesinde de kayıp olabileceği görüşünü savunuyor.

Prof. Şen, Gezi Parkı protestolarının en çok gündeme geldiği ülkelerden biri olan Almanya’nın, özellikle de Başbakan Merkel’in tepkilerini anlamakta zorluk çektiğini ve konunun Eylül ayındaki federal seçimlere malzeme olduğunu da söylüyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
Linki indirmek için

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG