Erişilebilirlik

Açlık Grevi 113. Gününde Dünyaya Sesleniyor


Türkiye’de olağanüstü hal (OHAL) kapsamında kamu görevlerinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklu olmalarına karşın devam ettirdikleri açlık grevinde 113’nci gününde dünya genelinde imza kampanyası açıldı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça için açlık grevindeki 111’nci gün, Türkiye’deki sanatçılar, akademisyenler ve gazeteciler tarafından imzalanan yazılı çağrı, bugün itibariyle herkese açık hale getirildi. Bu amaçla, Türkçe çağrı metni İngilizce’ye çevrildi ve nuriyesemihyasasin@gmail.com adresine e-posta atılması talep edildi.

Uluslararası imza kampanyasının çağrı metninde, Twitter’da #NuriyeveSemihİçinBendeİmzalıyorum etiketi kullanılması istendi ve şunlar dile getirildi:

“Nuriye ve Semih'in açlık grevinin 111. gününde Türkiyeli aydınlar tarafından 111 imza ile bir çağrı yayınlandı. Nuriye ve Semih'in yaşaması isteğini içeren bu çağrı sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Nuriye ve Semih'i terörist, metni imzalayanları da ‘devlete güvenmektense, teröristlere güvenmekle’ itham ederek tehditler savurdu. Bu nedenle, bizler de aynı metinle bir çağrı yapıyoruz ve diyoruz ki: ‘Evet, Nuriye ve Semih'e güveniyoruz! Nuriye ve Semih'e güvenmek için çok nedenimiz var!’ Nuriye ve Semih'in yaşaması ve işlerine iadeleri için başlatılan imza kampanyasına katılmak için, lütfen nuriyesemihyasasin@gmail.com adresine, isim-soy isim, meslek ve şehir bilgilerinizi içeren ve "imzalıyorum" diyen bir e-mail gönderin. İmza kampanyası açlık grevinin 120. gününde sona erecektir.”

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça, imza kampanyasını özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ilk imzacı 111 sanatçı, akademisyen ve gazeteciye sert tepki göstermesi üzerine dünyaya açma kararı aldıklarını vurguladı. Özakça, ayrıca eşi Semih Özakça ile Nuriye Gülmen’in açlık grevine müdahale edilmesi yönünde açıklamalarda bulunanları da eleştirerek, “cezaevinde böyle bir müdahaleyle eşi ve Gülmen’in katledileceğini” iddia etti. Özakça, bilinçlerinin kapanması halinde Özakça ve Gülmen’e tıbbi müdahalede bulunulması çağrısıyla ancak onlara cezaevinde saldırılması çağrısı yapıldığı görüşünü savunarak, bilinçleri kapanmadan işe iade kararı alınmasını istediklerini anlattı.

Eşi gibi KHK ile kamudaki öğretmenlik görevinden ihraç edilen ve 37 gündür açlık grevinde olan Esra Özakça, tutuklu eşi Semih Özakça’nın çok ciddi şekilde kilo kaybı bulunduğunu ancak halen bilinci açık şekilde eylemine devam ettiğini de söyledi. Özakça, eşi ve Gülmen’in kendi sağlık durumlarından öte işlerine geri dönüş taleplerine kulak verilmesini istediğini sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, ilk imzacılar için “Bugün bir takım gazetelerde DHKP-C terör örgütünün talimatlarına eksiksiz uyan, bu örgütün mensupları için, gerçekleri saptırarak ilan verenler, başınıza gelen en ufak olayda yardım istediğiniz polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine güvenmiyorsunuz, savcılara ve hakimlere de güvenmiyorsunuz. Ancak terör örgütü üyelerine güveniniz sonsuz! Hepimizin devletini terör örgütü karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek, suçlu göstermek için yola çıkanlar… Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız?” demişti. Soylu’nun, geçtiğimiz günkü “Bu kişiler terör örgütü DHKP-C'ye mensuptur. Biz çocuklarımızı terörist olarak eğitsinler diye okula göndermiyoruz” sözlerine karşılık Gülmen ve Özakça’nın “adli sicil temiz kağıdı” bilgileri de kamuoyuyla yeniden paylaşıldı.

Mimar Şahin: “Bir an evvel adaleti kazanalım”

OHAL kapsamında KHK ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki görevinden ihraç edilen mimar Alev Şahin de, Düzce merkezinde başlattığı oturma eylemini 108’nci gününde devam ettiriyor. Şahin, bugün “Adalet Yürüyüşü” çerçevesinde Düzce kentine ulaşan CHP’lilerce ziyaret edildi. CHP’de OHAL’deki hak ihlallerini izleyen ekipten Parti Meclisi üyesi Yıldırım Kaya, mimar Şahin’in çağrısı videolu mesaj ile Twitter’dan paylaştı.

Mimar Şahin, “Adalet Yürüyüşü” katılımcılarından kendisini ziyaret edenlere teşekkür ederek, 6 Ocak yayımlanan KHK ile ihraç edildiğini anımsattı. Şahin, “108 gündür burada işimi, ekmeğimi geri istiyorum. Burada böyle bir mücadele sürdürüyorum. Artık bizlerin sesi milyonlara, dünyaya ulaşmış durumda. Özellikle Nuriye ve Semih hocalarımız da açlık grevinde. Bir an önce iktidarın, aydınları ve sanatçıları tehdit etmek yerine onları işlerine iade etmesini istiyorum. Bu kendi işimden önce öncelikli talebimdir. Bir an evvel adaleti kazanalım diyoruz” dedi.

CHP’li Kaya da, KHK’yla haksız şekilde işine kaybedenler için de adalet talep ettiklerini belirterek, “Adalet Yürüyüşü”nün Türkiye’deki adalet sevdalıları için gerçekleştirildiğini ve bunun için mücadele edenleri yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG