Erişilebilirlik

Açlık Grevindeki Filistinli Hapishanede Hayatını Kaybetti


İslami Cihad'ın liderlerinden biri olan Kadir Adnan
İslami Cihad'ın liderlerinden biri olan Kadir Adnan

Filistin İslami Cihad Örgütü’nün hapisteki lider isimlerinden biri olan Kadir Adnan, 87 gündür devam ettirdiği açlık grevinin ardından İsrail’de tutuklu bulunduğu hapishanede hayatını kaybetti. Adnan’ın ölüm haberini hapishane yönetimi paylaştı.

Yapılan açıklamada, Adnan’ın kendisine tıbbi müdahalede bulunulmasına izin vermediği ve bu sabah erken saatlerde hücresinde bilincini kaybetmiş şekilde bulunduğu belirtildi.

İsrailli yetkililer Adnan’ın hemen hastaneye kaldırıldığını ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını açıkladı. Adnan’ın avukatıysa İsrailli yetkilileri tıbbi olarak gerekli müdahaleleri yapmamakla suçladı.

Avukat Cemil El Hatip Reuters haber ajansına telefonla verdiği mülakatta, “Adnan’ın yakalanmasının 36. gününde kendisinin sivil bir hastaneye götürülmesi ve tedavi edilmesini istedik. Maalesef bu talebimiz İsrailli yetkililer tarafından kabul görmedi ve uygulanmadı” dedi.

Adnan’ın ölüm haberinin açıklamasından kısa bir süre sonra İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın bölümlerinde, siren sesleri duyuldu ve halk bir roket saldırısına karşı sığınaklara girdi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına üç roket fırlatıldığı, roketlerin boş arazilere düştüğü belirtildi.

Filistin İslami Cihad Örgütü tarafından yapılan açıklamada “Düşmana karşı savaşımız sürecek ve düşman bir kez daha suçlarının karşılıksız kalmayacağını anlayacak. Direniş tüm gücümüz ve kararlılığımızla sürecek” denildi.

Yaptığı açlık grevi nedeniyle hayatını kaybeden Adnan 45 yaşındaydı ve Cenin doğumluydu. Burası İslami Cihad’ın güçlü olduğu şehirlerden biri olarak biliniyor. İslami Cihad, Hamas ve diğer benzeri örgütler gibi İsrail'le bir barış anlaşmasına karşı çıkıyor.

Filistin Mahkumlar Birliği kayıtlarına göre Adnan 45 yıllık hayatı boyunca İsrail tarafından 12 kez hapse atıldı ve hayatının toplam 8 yılını hapiste geçirdi. Bu sürenin de büyük bölümünü hücre hapsi şeklinde geçtiği belirtiliyor.

İsrail, Kadir Adnan’ı terörist gruplara destek vermek ve saldırıları kışkırtmakla suçluyordu. Adnan daha önce de tutuklandığında 5 kez açlık grevi eylemi yapmıştı.

XS
SM
MD
LG