Erişilebilirlik

Adalet Yürüyüşü'ne Destek İçin Her Gün 20 Kilometre Yürüyor


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün 18’inci günü tamamlanırken, yürüyüşe yurt dışında yaşayan Türkler'den de destek sürüyor.

38 yıldır ABD’de yaşayan emekli Ahu İltuş ise Adalet Yürüyüşü'ne destek için New York ve New Jersey’de üzerinde ‘adalet’ yazan atletiyle her gün hiç mola vermeden 20 kilometre yol yürüyor.

İltuş, New York ve New Jersey’de sürdürdüğü yürüyüşünü Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü'nü sonlandıracağı 9 Temmuz’a kadar sürdüreceğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletler’de uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olan İltuş, Amerika’nın Sesi’ne tek başına sürdürdüğü Adalet Yürüyüşü'nü anlattı:

“Adalet Yürüyüşü'ne destek olmak için her gün molasız 20 kilometre yürüyorum. Tek başıma yürüyorum. Kimseyi alamadım yanıma. Telefonumla birlikte yürüyorum, aplikasyonla hesaplayıp tam tamına 20 kilometre dolunca yürüyüşü sona erdiriyorum. Günlerdir sürdürdüğüm bu yürüyüşü 9 Temmuz’da Kemal Kılıçdaroğlu ve onu takip edenler tamamlayınca ben de burada adalet yürüyüşümü sona erdireceğim” dedi.

Avukatlar cübbeleriyle katıldı

New York’ta yaşayan Türkler dün Square Park’ta düzenledikleri etkinlikte de Adalet Yürüyüşü'ne destek verdiler. New York’taki Türk avukatlar etkinliğe cübbeleriyle katılıp destek verdi. Çeşitli dillerde hazırlanan ‘adalet’ yazılı dövizler taşıyan grup, adalet yürüyüşüne destek sloganları atıp şarkı ve marşlar söylediler.

Hakları elinden alınmış insanların alanında Adalet Yürüyüşü’ne destek

Adalet Yürüyüşü'ne destek etkinliklerinin ikincisini düzenleyen New York Seçim Gönüllüleri adına konuşan Ali Sarıkaya, özellikle Washington Square Park’ta toplandıklarını belirterek, bunun gerekçesini de şöyle açıkladı:

”Burası Washington Square Parkı. 17.yüzyılda kızılderililere ait bir köymüş, ismi ‘Sapokanican’. Yani hakları ellerinden alınmış insanların alanı. Daha sonra Hollandalılar bu alanı siyah kölelerine ayırıyorlar. Yani hakları ellerinden alınmış insanlara. O zaman bu alana “Siyahların Toprağı” adını vermişler. Bu parkta suçluları asmışlar, aynı zamanda kimsesizlerin mezarlığı olmuş. Yani, zamanında hukukun, adaletin çok arandığı bir yer bu park. Amerika tarihinde ilk defa 1908’de, kadınlar oy hakları, daha iyi çalışma şartları ve eşit ücret için yürüyüşlerini bu parkta sonlandırmışlar. Yani adalet, hak, hukuk arayan kadınların ayaklarıyla ezilmiş bir alandan sizlere sesleniyoruz.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG