Erişilebilirlik

Adana’da 25 Yıl Sonra CHP


Doğu Akdeniz’in en büyük ili Adana’da sağ partilerin ağırlığı 25 yıl sonra kırıldı. Millet İtifakı’nın CHP’li adayı Zeydan Karalar büyükşehir belediyesini en yakın rakibine 11 puan fark atarak kazandı.

1989'da SHP'li Selahattin Çolak'ın ardından 25 yıldır Adana'da sol partilerden bir siyasetçi yerel seçimde büyükşehir belediyesini kazanamamıştı.

Karalar, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 53.64’ünü aldı. Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hüseyin Sözlü ise 42.82’de kaldı.

İttifaklar ve HDP belirleyici oldu

Komşu Mersin’in aksine Millet İttifakı Adana büyükşehirde ortak hareket etti. İYİ Parti, Seyhan Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Karalar’ı destekledi. Karalar Seyhan’da yaptıklarıyla önemli bir kesimin sempatisini toplamıştı. Ancak partisinin oyu kazanmasına yetmiyordu. Devreye ittifaklar girdi.

24 Haziran 2018 seçimlerinde Adana’da CHP’nin oyu yüzde 26.1, İYİ Parti’nin oyu 12.2 olmuştu. Yani toplamda 38.3’lük bir oy oranı vardı.

Buna karşılık AKP’nin oyu 34.7, MHP’nin oyu 11.8’di. Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı 46.5’e ulaşıyordu.

31 Mart seçimlerinde Millet İttifakı’na asıl kazandıran, Karalar’ın “Tabanda ittifak yapıyoruz” dediği HDP oyları oldu. HDP, Adana’da da büyükşehir için aday çıkarmadı. 24 Haziran’da yüzde 13.5 oya sahip partinin büyük oranda Karalar’ı desteklediği anlaşılıyor, zira üç partinin bir önceki seçimlerdeki toplam oyu Karalar’ın mevcut oyuyla örtüşüyor.

Diğer taraftan Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hüseyin Sözlü için seçim öncesinde AKP tabanında yaşanan tereddüt puanlara yansımış görünüyor. Sözlü, Cumhur İttifakı’nın 24 Haziran’daki oyuna ulaşamadı, yaklaşık dört puan geride kaldı.

İlçelerde durum

Adana’nın beşi merkez, toplam 15 ilçesi var. Nüfusu 1 milyon 800 bine ulaşan beş merkez ilçe Karaisalı, Seyhan, Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir. Bu ilçelerin ikisini CHP, ikisini AKP ve birini de MHP kazandı.

İlçe belediyelerinde en çok kazanan, Mersin’de olduğu gibi, MHP. Bu parti toplam 8 ilçe kazandı. CHP 4, AK Parti ise 3 ilçe kazandı.

İYİ Parti hiçbir ilçede belediye kazanamadı. İttifak, ilçelerde de İYİ Parti’ye bir kazanç sağlamamış görünüyor.

El değiştiren belediyeler

31 Mart seçimleriyle birlikte Adana’da toplam 4 belediye el değiştirdi. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz büyükşehir belediyesi. Burayı MHP’den alan CHP 30 yıl sonra Adana’yı kazanmış oldu.

İlçe belediyelerinden de üçü el değiştirdi. CHP’nin daha önce hiç kazanamadığı İmamoğlu MHP’den CHP’ye, yine CHP’nin uzun süredir kazanamadığı Ceyhan AKP’den CHP’ye, Karataş ise CHP’den MHP’ye geçti.

XS
SM
MD
LG