Erişilebilirlik

AFAD’dan Suriye Sınırında Yeni Kamp


Kürt güçlerin Cerablus’a yönelmesinden kaygı duyan Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmeleri dikkatle izliyor. 2 milyon Suriyeli’ye kucak açan Türkiye, yeni bir göç dalgasına karşı hazırlık yapıyor. AFAD, bu çerçevede Kilis’te 55 bin kişilik kamp kurdu

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısı iki milyonu aştı. Ancak Türkiye yeni bir göç dalgasına karşı Kilis’te elli beş bin kişinin barınmasına imkan sağlayacak yeni bir kamp kurdu. Açıklama, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Başkanı Fuat Oktay’dan geldi.

Aslında Ankara’nın Tel Abyad’ın PYD’nin eline geçmesinden bu yana Suriye’den bir göç dalgası endişesi içinde olduğu sır değil. AFAD Başkanı da hükümetin üzerinde durduğu “PYD’nin elinde bulunan Cerablus” ve “IŞİD’in kontrolündeki Cerablus” arasında sorun yaşanabileceğinin altını çizdi.

AFAD Başkanı: Göç halinde ilk 24 saatte Suriye’den 100 bin kişi gelebilir

Fuat Oktay, “Şu anda büyük ölçekli risk Afrin ile Cerablus arasındaki bölgedir. Bölgede anormal derecede kırılgan yapı var. Öncüpınar’ın karşısındaki 6 kampta 55 bin kişi var. Hatay’ın karşısındaki Hatme bölgesinde 150-200 kadar kampta 150 bin kişi var. Kırılganlık, Türkiye’ye yönelik risk doğurur. Göç olması halinde ilk 24 saatte 100 bin kişi olmasını bekliyoruz. Toplam 4-4,5 milyon nüfus var. Ancak, bu durum 4,5 milyonun tamamı gelecek anlamına gelmiyor,” dedi ve ekledi, “Kilis’te 55 bin kişilik yeni kamp kuruldu, hazır bekliyor.”

AFAD Başkanı’nın bu açıklamasıyla Türkiye, PYD’nin IŞİD’in kontrolündeki Cerablus’a yöneleceği endişesini yinelemiş oldu. Ancak PYD Eş Başkanı Salih Müslim uzun süredir verdiği mülakatlarda YPG-YPJ güçlerinin Cerablus’u ele geçirme planlarının olmadığını söylüyor.

Salih Müslim: Cerablus’u almak gibi planımız yok

En son diken.com.tr’den Amberin Zaman’a konuşan Salih Müslim, “ABD’yle askeri işbirliğimiz var. O da IŞİD terörünü sonlandırmakla sınırlı. İlişkilerimiz bu çerçevede ilerliyor. IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun bir parçasıyız. Türkiye de öyle. Müttefiklerimiz de düşmanlarımız da aynı. Doğru olanı hep birlikte IŞİD’e karşı mücadele etmemiz olur. Cerablus için de aynı durum söz konusu. Ancak Cerablus’u almak gibi herhangi bir planımız yok şimdilik,” dedi.

PYD lideri, etnik temizlik yapmak, Suriye’nin kuzeyinde demografik değişim gerçekleştirmek veya Suriye’de bir Kürt devleti kurmak gibi planları bulunmadığını da belirtti.

AFAD’ın 10 kentte kurulu kamplarında 280 bin sığınmacı bulunuyor

Türkiye’de mevcut 2 milyon Suriyeli sığınmacının 280 bini halihazırda AFAD’ın Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep, Mardin, Maraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana, Malatya’da kurmuş olduğu kamplarda yaşıyor.

Kamplarda 80 bin dolayında çocuk ile kamp dışında bulunan 130 bin civarında Suriyeli sığınmacı çocuk Türkiye’de eğitim görüyor. AFAD Başkanı Fuat Oktay,“Eğitim görmeyen 400 bin dolayında çocuğa ulaşmamız lazım. Bunun dışında 8,5 milyon Suriyeli’ye poliklinik hizmeti verildi. 350 bin hasta, hastanelerde tedavi ediliyor. 250 bin ameliyat yapıldı,” dedi.

XS
SM
MD
LG