Erişilebilirlik

Afgan Barış Sürecinde İlerleme


Afgan Barış Sürecinde İlerleme

Afganistan Barış Konseyinin bir üyesi, Taleban’ın büro açma konusunu görüşmek üzere Katar’a bir heyet göndereceklerini açıkladı.

Muhammed İsmail Kasımyar, konsey üyelerinin önümüzdeki günlerde Katar’a giderek büro açma önerisi ve Taleban ile görüşmeler konusunda bilgi alacağını söyledi.

Kasımyar, barış sürecinin Afgan hükümeti tarafından yürütülmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

Taleban, geçen hafta Katar’da siyasi büro açma konusunda ön anlaşmaya varıldığını bildirmişti.

Örgüt sözcüsü Zebihullah Mücahit tarafından yapılan açıklamada Taleban’ın barış görüşmeleri çerçevesinde Guantanamo üssünde tutulan örgüt üyelerinin bırakılmasını istediği de vurgulanmıştı. Ancak açıklamada Taleban’ın “kukla rejim” olarak tanımladığı Afgan hükümetinden sözedilmemişti.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Taleban ile Amerika arasındaki görüşmeleri ve isyancı örgütün Katar’da büro açma kararını memnunlukla karşıladığını açıkladı.

Obama Yönetimi, Taleban’ın Katar’da büro açmasının Afgan savaşını sona erdirmede olumlu bir rol oynayabileceği görüşünde.

Amerikalı yetkililer, Taleban ile bir barış anlaşmasına varılmasına açık olduklarını ve anlaşma kapsamında tutuklu Taleban üyelerinin başka bir yere nakledilebileceğini belirtiyor.

Aralık ayında Başkan Yardımcısı Joe Biden, Taleban’ın Amerika’nın düşmanı olmadığını ve el-Kaide teröristlerine barınak sağlamadıkça Amerika için bir tehdit oluşturmadığını açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG