Erişilebilirlik

'Afgan Hükümeti Güvenliği Kontrol Altına Almayı Başarabilir'


'Afgan Hükümeti Güvenliği Kontrol Altına Almayı Başarabilir'
'Afgan Hükümeti Güvenliği Kontrol Altına Almayı Başarabilir'

Merkezi Londra’daki bir araştırma kuruluşuna göre, Afgan hükümeti ülke güvenliğini kontrol altına almayı başarabilir. Ancak birçok uzman bu konuda şüpheli. Araştırmayı yapan grup, konuya iyimser yaklaştıklarını kabul etmekle birlikte, Afganistan’da güvenliğin tam anlamıyla kontrol altına alınması için, Kabil hükümetinin, mali desteğe; eğitim ve diplomasi alanlarında yardıma ihtiyacı olacağını belirtiyor.

Afganistan’da koalisyon askerleri çekilirken, direnişçilerin saldırıları ve çatışmalar devam ediyor. Buarada uzmanlar, ülkede güvenlik durumunun ne olacağını tartışıyor. Afgan hükümetinin, uluslararası kuvvetler tamamen çekildikten sonra ülkeyi terör yuvası olmaktan koruyabilme gücü sorgulanıyor.

Uluslararası Stratetik Araştırmalar Enstitüsü’nün uzun süreli bir çalışması bunun mümkün olabileceğini gösteriyor. Ancak 300 sayfalık rapora göre, batılı ülkelerin Afgan hükümetine mali ve askeri desteğini 2014 ve sonrasında devam ettirmesi gerekiyor. Toby Dodge, destek devam ederse ülkenin toparlanabileceği düşünüyor: "Bu çalışmada anlatılmak istenen şu, Kabil hükümeti elinde yeterince güç topladığı için merkezden durumu kontrol edebilir ve ülkeyi birarada tutabilir."

Araştırmada Kabil hükümetinin ciddi bir diplomatik desteğe de ihtiyacı olacağı belirtiliyor. Ayrıca koalisyon askerlerinin, 2014’ten sonra ülkede kalmasının önemi vurgulanıyor. İngiliz ordusundan emekli Ben Barry, raporun askeri bölümünü hazırlamış: "Şurası açık ki, yerleşik bir askeri desteğe ihtiyaç duyulacak. Örneğin istihbarat toplama konusunda destek gerekiyor. Bazı ülkeler, cihad yanlılarıyla mücadele için istihbarat personelini geride bırakmak isteyebilir."

Ancak Barry’e göre Afgan yöneticilerin bunu kabul etmemesi mümkün.

Raporda, Afganistan’daki duruma getirilen olumlu bakış açısı bazı uzmanlar tarafından eleştiriliyor. Bunlardan biri Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi’nden Jonathan Goodhand, "Ben konuya o kadar iyimser bakmıyorum. Çünkü, Afganistan’da istikrarın sağlanması, bu ülkedeki siyasi yapının oturtulmasına bağlı. O da Taleban ile bir barış süreci yaşanmadan gerçekleşemez. İşte bu noktada da birçok bilinmezlik bizi bekliyor," diyor.

Goodhand’e göre Afgan halkı ve uluslararası kamuoyunca kabul gören geniş bir uzlaşma platformu yaratılmazsa, ülkede 2014 sonrası önemli güvenlik sorunları yaşanabilir.

Raporun yazarlarına göre ise, Afgan halkı uluslararası destekle bu geçiş dönemini atlatacak.

Toby Dodge, "Afganistan’da rejimin değişmesini sağlayan Amerika’nın, NATO’nun ve Birleşmiş Milletler’in Afgan halkına karşı sorumlulukları var. Ancak aynı zamanda, bu coğrafyanın yeniden batıya karşı saldırıların hazırlandığı bir platform haline dönüşmemesi, bütün ülkelerin ve uluslararası kamuoyunun yararına," diyor.

Yine de öyle görünüyor ki, bu yardımların çok azı askeri olacak. 2014 ve sonrasında Afgan ordusu Taleban ve diğer direnişçilerle tek başına mücadele etmek zorunda.

XS
SM
MD
LG