Erişilebilirlik

'Afganistan Güvenlik Anlaşmasıyla Önemini Koruyacak'


'Afganistan Güvenlik Anlaşmasıyla Önemini Koruyacak'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

Afganistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Amerika ve NATO ile uzun süredir beklenen güvenlik anlaşmasını imzaladı. Uzmanlara göre, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaş yoğunlaşırken, yeni güvenlik anlaşmasıyla Afganistan, Washington’daki önemini koruyacak

Eşref Gani göreve geldikten bir gün sonra, ABD ve NATO ile yeni ikili güvenlik anlaşmasını imzaladı. Eski Cumhurbaşkanı Hamit Karzai anlaşmayı imzalamayı reddediyordu.

Anlaşmaya göre Amerika, Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri’ne Taleban’la savaştığı sürece askeri eğitim ve mali yardım sağlayacak.

Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, kaydettiği başarılar nedeniyle Afgan ordusunu övdü:

“Sadece bu yıl ne yaptıklarına bir göz atın. Bir değil, iki ulusal seçimde güvenliği sağlamakla kalmayıp, Taleban’ı da durdurmayı başardılar.”

Ancak yetkililere göre Afganistan’daki uzun siyasi kriz, güvenlik güçlerinin yaz aylarında zorluk yaşamasında etkili oldu.

Kirby: “Yapılması gereken çok iş var. Anlaşmasının imzalanmasından memnunuz çünkü böylece Afgan güçlerine eğitim ve yardım yapmaya devam etmemiz mümkün olacak.”

Afganistan’ın İslamabad Büyükelçisi Cenan Mosazai’ye göre, Amerika ve NATO ile imzalanan güvenlik anlaşması, güvenlik ve ekonomik istikrar açısından "önemli" bir adım: "Bunu sürdürmemiz için uluslararası ortaklarımız ve müttefiklerimizden yardım ve desteğe ihtiyacımız olacak. Bu anlaşma da bize hukuki temel sağlıyor."

Uzmanlara göre, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaş yoğunlaşırken, yeni güvenlik anlaşmasıyla Afganistan, Washington’daki önemini koruyacak.

Wilder: “Bence yeni cumhurbaşkanının hemen Washington’a gelip, Afganistan’ın yeni yüzünü Amerika’ya ve uluslararası topluma tanıtması ve özellikle, Hamit Karzai döneminde zarar gören ilişkileri düzeltmeye çalışması gerekiyor. "

Amerika askerlerini Afganistan’a 2001 yılında gönderdi. Yeni güvenlik anlaşmasıyla Amerikan askerleri Afganistan’da 10 yıl daha kalabilecek.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG