Erişilebilirlik

Afganistan ve Brezilya'da sel felaketleri nedeniyle 300'e yakın kişi öldü


Afganistan'da çok sayıda kişi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı.
Afganistan'da çok sayıda kişi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı.

Afganistan’ın kuzeyinde yoğun yağışlar neticesinde üç ayrı bölgede meydana gelen sel felaketlerinde ölü sayısı 153’e ulaştı. Taliban İçişleri Bakanlığı yetkililerinin bu açıklamasına rağmen ülkede görev yapan Dünya Gıda Programı kuruluşu ölü sayısının bunun iki katı olduğunu ifade etti.

Afganistan’da ülke genelinde yardım çalışmaları yapan Dünya Gıda Programı, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sel felaketleri nedeniyle 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Dünya Gıda Programı’nın açıkladığı rakam kendisine hatırlatılan Taliban’ın İçişleri Bakanlığı sözcüsü kendilerine ulaşan sayısının 153 kişi olduğunu söyledi ancak ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Yetkililerin açıklamasına göre, yoğun yağış ve sel nedeniyle şu ana kadar Baghlan, Takhar ve Badakistan bölgelerinde en az 138 kişi de yaralandı.
Taliban yönetimi selden etkilenen yerleşim yerlerine kurtarma çalışmalarına yardımcı olması amacıyla helikopterler gönderildiğini açıkladı. En az yüz kişinin sel nedeniyle mahsur kaldığı belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada da sel nedeniyle yolların ve ulaşım sistemin zarar gördüğü ifade edilirken çok sayıda kişinin de evlerini kaybettiği belirtildi.

Sel felaketleri nedeniyle en az 4 sağlık kurumu binasının da zarar gördüğü ve kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor.

Brezilya’da da sel can aldı: En az 136 ölü

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da da aşırı yağışlar neticesinde oluşan sel can aldı. Yetkililerin açıklamalarına göre şu ana kadar en az 136 kişi hayatını kaybetti.

Sel felaketi nedeniyle 340 binden fazla kişinin de yaşadığı bölgeleri terk etmek zorunda kaldığı açıklandı.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG