Erişilebilirlik

Afganistan’da Gösterilerin Üçüncü Gününde Yine Kan Döküldü


Afganistan’da Gösterilerin Üçüncü Gününde Yine Kan Döküldü

Afganistan’da Kuran’ın yakılmasını protesto gösterileri üçüncü gününde de devam etti.

Kandahar'daki gösteriler sırasında biri polis memuru en az iki kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Yaralıların çoğunun bir benzin bidonunun alev alıp patlaması sonucu yandıkları bildiriliyor. Kandahar 'ın yanısıra Celalabad kentinde de yüzlerce kişi sokaklara döküldü.

Afganistan'daki Amerika öncülüğündeki uluslararası kuvvetlerin komutanı Orgeneral David Petraus Kabil'de yaptığı açıklamada Kuran yakma olayını kınadı; gösterilerde ölen ve yaralanan kişilerin ailelerine başsağlığı diledi. NATO'nun sivil temsilcisi Mark Sedwill de Kuran yakmanın Müslüman inancına saygısızlık olduğunu ve ittifak üyesi ülkeleri temsil etmediğini söyledi.

Cumartesi günü Kandahar’daki gösterilerde, bina ve araçlar ateşe verilirken en az 10 kişi ölmüş, 83 kişi de yaralanmıştı. Cuma günü ise, Mezar-ı Şerif’teki Birleşmiş Milletler binasına giren bir grup gösterici yedi BM görevlisini öldürmüştü.

Gösteriler, 20 Mart'ta Amerika'nın Florida eyaletinde küçük köktenci grubun lideri tarafından Kuran yakılması olayı üzerine patlak verdi.

XS
SM
MD
LG