Erişilebilirlik

‘Afganistan’da Küçük Yolsuzluklar Görmezden Gelinsin’


Washington Post gazetesi Afganistan’daki Amerikalı komutanların sınırlı yolsuzluğu görmezden gelecek ancak sadece büyük yolsuzlukları hedef alacak bir strateji hazırladığını yazdı.

Üst düzey savunma yetkililerine dayandırılan haberde bu isimlerin Afganistan’daki istikrara yönelik en büyük tehdidin yolsuzluk değil Taleban direnişi olduğunu düşünüyor.

Gazete, bu yüzden Amerikalı komutanların hükümetin sarsılmasıyla sonuçlanabilecek büyük çaptaki yolsuzlukları ciddiye aldığı belirtiliyor. Zira hükümetin zarar görmesinin Taleban’ın oluşan boşluktan istifade ederek güçlenmesini sağlamasından korkuluyor. Haberde “tamamen aklanmamış yetkililerin reddedilmesinin asıl tehdit olan Taleban’ın önünü açacağı” yönündeki görüşlere de yer veriliyor.

Washington Post, haberinde savunma yetkililerinin görüşlerinin Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’nca paylaşılıp paylaşılmadığının net olmadığını da yazdı. Kongre, Afganistan’daki yolsuzluk iddialarının yarattığı endişe nedeniyle 4 milyar dolarlık yardımı onaylamıyor.

XS
SM
MD
LG