Erişilebilirlik

Afganistan'da NATO Hava Saldırısı 14 Sivilin Ölümüne Yol Açtı


Afganistan'da NATO Hava Saldırısı 14 Sivilin Ölümüne Yol Açtı

Afganistan'ın güneyinde NATO ittifakı tarafından girişilen bir hava saldırısı tamamı kadın ve çocuk en az 14 sivilin ölümüne yolaçtı.

Yetkililer, Helmand ilinin Nawzad ilçesinde meydana gelen olayda 6 sivilin de yaralandığını söyledi.

Hava saldırısında tahrip olan iki evde 2 kadın, 5 kız ve 7 erkek çocuk hayatlarını kaybetti.

Bir NATO sözcüsü sivillerin yanlışlıkla hedef alındığı yolundaki haberlerin ulaşmasından sonra bölgeye bir ekip gönderildiğini ve koalisyon güçlerinin olay hakkında açıklama yapacağını bildirdi.

NATO askeri operasyonlarında yanlışlıkla sivillerin hayatlarını kaybetmesi Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile batılı yetkililer arasında önemli bir anlaşmazlık konusu. Bu olaylar aynı zamanda batılı güçlerin Afgan halkı arasında destek kazanma çabasını zorlaştırıyor.

Bugünkü olayın, bölgede bulunan bir Amerikan askeri timinin, saldırıya hedef olduğu için hava desteği istemesi üzerine meydana geldiği bildiriliyor.

Dün Afganistan'ın kuzeyinde düzenlenen bir intihar saldırısında ülkenin kuzeyindeki polis güçlerinin komutanı olan General Davud Davud ölmüştü.

Eski İçişleri Bakan Yardımcısı olan General Davud, polis üniforması giymiş bir intihar saldırganının öldürdüğü altı bölge yetkilisi ve NATO askeri arasında bulunuyordu. Ölen iki NATO askerinin Alman oldukları bildirildi. Yerel yetkililerle NATO yetkililerinin Takhar vilayetinin Talokan kentinde yaptıkları toplantı sırasında düzenlenen ve dokuz kişinin de yaralandığı bu saldırının sorumluluğunu Taleban örgütü üstlendi.

Yine dün (Cumartesi) koalisyon güçleri, doğudaki Khost ilinde bir Afgan hükümet binasına saldıran grup içinde yeralan bir silahlı kadını öldürdü. Saldırganın kadın olduğu, öldürüldükten sonra anlaşıldı.

XS
SM
MD
LG