Erişilebilirlik

ABD Kongre Üyesi Spartz: “Türkiye-ABD ilişkileri seçim sonucundan bağımsız olarak iyi olmalı"


Türkiye’de seçimi izlemek için birçok uluslararası örgütten gözlemci heyet bulunuyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) da bu kuruluşlardan biri.

ABD'de Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi ve AGİT gözlem heyeti üyesi Victoria Spartz gözlemci üye olarak görev yaptığı Ankara’da VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de katılımın çok yüksek olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Spartz, “Bu benim için çok etkileyici. Oy verme hakkı, insanların cumhuriyetlerini güçlendirmek için kullanmaları gereken bir hak. Burada çok kişi gördüğüm için mutluyum” dedi.

"Türkiye-ABD İlişkileri seçim sonucundan bağımsız olarak iyi olmalı"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

Spartz halkın iradesinin seçimlere yansıdığını bilmenin önemini vurgulayarak, “Ne zaman yeni bir hükümet gelse bunu yeniden değerlendirmeli ve gerekli değişiklikleri yapmalı. Ama aynı zamanda her hükümetle birlikte değişmeyen çok güçlü yasal çerçeve ve anayasal çerçeve de olması lazım” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD’nin NATO müttefiki ve bölgesinde önemli bir ülke olduğunu belirten Spartz, şunları söyledi:

“Kimin iktidarda olduğundan bağımsız olarak iyi ilişkilerimiz olmasını umarım. Bizim de Türkiye için önemli bir müttefik olduğumuzu sanıyorum. Her zaman görüş ayrılıkları olacak ancak birlikte durmalıyız ve insanların özgürlüklerine inanmalı ve çok kaotik ve tehlikeli bu dünyaya istikrar getirmeliyiz. Bence Türkiye büyük bir rol oynayabilir ve oynamalı.”

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG