Erişilebilirlik

AGİT’ten Ukrayna’ya Basın Özgürlüğü Çağrısı


AGİT’ten Ukrayna’ya Basın Özgürlüğü Çağrısı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü, Ukrayna hükümetinden basına yapılan baskıya son vermesini istedi.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in basın yayın organlarına baskıyı giderek arttırdığını açıklayan örgüt, Ukraynalı politikacılardan buna dur demelerini istedi.

AGİT’in basın özgürlüğü temsilcisi Dunja Mijatovic, Kiev’de Dışişleri Bakanı Kostantin Hırişenko ve diğer yetkililerle görüştü.

Mijatovic, daha sonra yaptığı açıklamada, görüşmede kayıp gazeteci Vasili Klimentyev’in durumunu ve basın mensuplarına saldırıları da gündeme getirdiğini söyledi.

Devlet Başkanı’nın daveti üzerine Kiev’e giden Mijatovic, Ukraynalı yetkililerin samimiyetinden şüphe duymadığını ancak saldırıların durması için somut önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Bayan Mijatovic 2000 yılında öldürülen gazeteci Georgiy Gongadze’yin soruşturma dosyasının tekrar açılmasına sevindiğini de vurguladı.

Hükümet karşıtı yazılarıyla tanınan Gongadze on yıl önce ortadan kaybolmuş ve iki ay sonra parçalanmış cesedi bulunmuştu.

Geçen ay tekrar bakılan davada cinayet emrini eski İçişleri Bakanı Yuri Kravçenko’nun verdiği ve gazeteciyi General Aleksei Pukaç’in öldürdüğü belirlendi.

Eski İçişleri Bakanı 2005 yılının Mart ayında evinde başından vurulmuş olarak bulunmuştu. Yetkililer ölümün intihar olduğunu açıklamış ancak Kravçenko’nun, kendi başına nasıl iki kez ateş edebildiğini izah edememişti.

XS
SM
MD
LG