Erişilebilirlik

AİHM Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in Başvurusunu Reddetti


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 147 gündür açlık grevinde olan tutuklu akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tahliye edilmesi için yapılan başvuruyu reddetti. AİHM, Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gülmen ve Özakça'ya açlık grevine son vermeleri çağrısında da bulundu.

Merkezi Strazburg'da bulunan Mahkeme, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın, 29 Haziran tarihinde yaptıkları başvuruyu değerlendirerek karara bağladı.

AİHM tarafından yayınlanan özet karar duyurusunda, Gülmen ve Özakça'nın, kendi seçtikleri doktorların da bulunduğu bir tıp ekibi tarafından muayene edildiği belirtilerek, bu raporun sonuçlarına dayanarak karar alındığının altı çizildi.

Sağlık raporunda yer alan, "Açlık grevindeki tutukluların durumlarının hayati tehlike taşımaya başladığı ancak tutukluların salıverilmesini gerektirecek derecede olmadığı" ifadelerine atıfta bulunularak, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 39'uncu maddesinin yalnızca ‘acil ve tamir edilemez, geri dönülemez bir risk’ oluşturan koşullarda uygulandığı, başvuru sahiplerinin durumunun tedbir kararının kaldırılarak serbest bırakılmalarını gerektirecek seviyede olmadığı" ifadeleri kullanıldı.

Diğer taraftan açlık grevindeki tutukluların durumunun tıbbi yardım almadan devam edemeyecek bir seviyeye ulaştığını, ancak bu tedavi için cezaevi hastanesinde gerekli tıbbi alt yapının bulunduğu belirtildi.

Gülmen ve Özakça'nın durumunu izlemeye devam edeceklerini belirten AİHM, kararda şu ifadelere yer verdi:

Mahkeme:

*İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2 ve 3'üncü maddelerinin gereğini yerine getirmelerini istediğini taraflara bildirmiştir. Tutukluların yardımsız devam edemeyecekleri ve günlük ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hükümete talep iletmiştir.

*Tutukluların 'açlık grevini bırakıp-bırakmaması gerektiği konusundaki tıbbi muayenelerde tutukluların doktorunun da bulunmasının' gereğine işaret etmiştir.

* Hükümete de, tutukluların durumu hakkında Mahkeme'nin bilgilendirilmesi talebinde bulunmuştur.

* Tutuklulara açlık grevine son verme talebini yenilemiştir.

* Son olarak, başvuru sahiplerinden, durumları ile ilgili iç hukuktaki süreç ve sonuçları konusunda mahkemeyi bilgilendirmeleri istenmiştir.

675 ve 679 sayılı kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) yasa dışı örgütlerle mensubiyet, irtibat ve iltisakları olduğu gerekçesiyle kamu görevinden ihraç edilen Gülmen ve Özakça, 9 Mart 2017'den itibaren, kamu görevlerine dönmeyi sağlamak amacıyla açlık grevine başlamış, 23 Mayıs 2017'de terör örgütü üyeliğinden tutuklanmıştı.

Gülmen ve Özakça'nın Anayasa Mahkemesine yaptıkları tedbiren tahliye talepli bireysel başvuruları da ilgili mahkemece reddedilmişti.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG