Erişilebilirlik

AK Parti İzmir İl Başkanı İstifa Etti


Aydın Şengül

31 Mart seçimlerinde İzmir’in 30 ilçesinden beşinde belediye bakanlığı kazanan Cumhur İttifakı’nın AK Parti kanadından istifa geldi. Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere Ankara’ya giden il başkanı Şengül, İzmir’e dönüşünde görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ankara’da hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de partinin diğer yetkilileriyle görüştüğünü söyleyen Şengül, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sizlere selamı var. İzmir’den öyle çok da umutsuz değil. İstifamı verdikten sonra kendisiyle görüştüm. İnanıyorum ki önümüzdeki süreç içinde de partinin belli noktalarında bu revizyon devam edebilir. İlk başlangıcı ben yapıyorum. İnşallah bizim yaptığımız bu örnek davranış diğer yerlerde de kendisini gösterir” dedi.

Şengül, “Başarısızlık varsa ben kendi adıma gerekeni yaptım. Bu başarısızlık tek başına benden kaynaklanıyorsa, sorun yok. Herkes yerinde, görevinde devam eder. Eğer sadece bana ait değilse, devamı gelir” ifadesini kullandı.

“İlçe belediye başkanlarımız büyükşehir belediye başkanımızdan daha çok oy aldılar”

Seçim kampanyası sırasında İl Başkanı Şengül ile Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ arasında sorunlar yaşandığı dile getiriliyordu. Şengül, istifasında bu sorunların etkili olup olmadığına ilişkin bir soruya, “Nihat beyle süreç içinde öyle çok sorunumuz olmadı. Belki etraflarla ilgili ufak tefek sıkıntılar oldu. Bazı şeyler söylenmez, hissedilir. Arka planda konuşulur. İyi bir kampanya yürüttük. Kendisine de başarılar diliyorum. Zaten kendisinin de ‘ben istemedim, beni zorla aday yaptılar’ gibi bir söylemi oldu. O da elinden geleni yaptı” cevabını verdi.

Şengül ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde büyük bir hassasiyet gösterdiklerini belirterek Zeybekci’nin oyunun ilçe belediye başkan adaylarının gerisinde kaldığını vurguladı: “Şunu gördük ki, ilçelerimizde çok doğru adaylarla yola çıktık, bugün olsa yine aynı isimlerle yola çıkarız. Çünkü, ilçe belediye başkanlarımız, Büyükşehir belediye başkanımızdan daha fazla oy aldılar.”

“Sistem yüzde 50’yi aşmayı gerektiriyor”

Şengül, “İzmir’de ciddi anlamda oy artışı sağladık. Geçen seçimde oylar bölündüğü için yüzde 36 ile aldığımız belediyeyi, yüzde 46’ya çıkmamıza rağmen kaybettik. Bazı yerlerde yüzde 48 almamıza rağmen kaybettik. İkili kutup olması neticesinde biz yüzde 40 ile 48 arasında 12 belediye kaybettik. Artık yüzde 30’larla, 40’larla belediye başkanlığı kazanılmıyor. Sistem öyle bir hale geldi ki yüzde 50’yi geçmeniz gerekiyor” dedi.

Şengül, yerine gelecek yeni ismin AK Parti Genel Merkezi’nden gelecek bir ekip tarafından belirleneceğini kaydetti ve “Zannediyorum bu süreç önümüzdeki hafta içinde sonlanacak” dedi.

XS
SM
MD
LG