Erişilebilirlik

Akar'dan ABD'ye F-16 Mesajı


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Kongresi’nde savunma bütçesinde Türkiye’ye F-16 satışına kısıtlayıcı koşullar içeren maddelerin çıkarılması gerektiğini belirterek “Olumlu yaklaşımlara bağlı olarak artık ABD tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz. Bir an önce bu sürecin olumlu ve süratli bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan ABD'ye Mesaj: "F-16 Satışı İçin Somut Adım Bekliyoruz"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Akar, Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ile düzenlediği basın açıklamasında, 40 adet F-16 tedariki ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 79 adet F-16’nın modernizasyonu için çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Bunun için ABD’nin süreci olumlu ve hızlı bir şekilde sonuçlandırması için gayret gösterdiklerini söyleyen Akar, “Bütün gelişmeleri, çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu konuda başlangıçtan itibaren ABD’li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük. Başta ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin olmak üzere heyetlerarası yapılan görüşmelerde heyet üyeleri dahil, ABD tarafından hep olumlu bir yaklaşım gördük. Bu olumlu yaklaşımlara bağlı olarak artık ABD tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz. Bir an önce bu çalışmaların, sürecin olumlu ve süratli bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Türkiye’nin terörle mücadelesini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) modernizasyon çalışmalarını başta Finlandiya olmak üzere tüm müttefiklerimizin desteklemesini, katkılarını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) teröristlerle mücadelesinde bir kez daha NATO müttefikliğinde işbirliği beklentisini vurgulayan Akar, “F-16 konusu da bunun bir parçası. Diğer müttefiklerimizden temin ve tedarik etmek için yaptığımız çalışmalar var fakat bazı tahditlerle karşılaşıyoruz. Bu tahditlerin de kaldırılmasını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Çünkü doğal olarak hepimizin bilmesi gereken en önemli husus; Güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri, güçlü NATO, güçlü ittifak demektir” ifadelerini kullandı.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Finlandiya’ya “İhraç lisanslarındaki kısıtlamayı kaldır” mesajı

Milli Savunma Bakanı Akar, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusuna ilişkinse “savunma sanayindeki ihraç kısıtlamasından vazgeçilmesi gerektiği” mesajını verdi..

Finlandiya’dan 17 sene sonrasında ilk kez Türkiye’ye savunma bakanı ziyareti gerçekleştiğini açıklayan Akar, “Bugün mevkidaşımla verimli ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmemiz sırasında öncelikle ikili ilişkilerimizi ele aldık. Finlandiya ile olan münasebetlerimizde öne çıkan iki temel konu var: Birincisi terörle mücadele, diğeri de ihraç lisanslarındaki kısıtlamaların kaldırılması” ifadesini kullandı. Akar, "Biz herhangi bir şekilde NATO'nun açık kapı politikasına karşı değiliz ve açık kapı politikasını her zaman destekledik. Bu hususu Finlandiya konusunda da destekliyoruz. Ancak, Madrid’de imzalanan memorandumdaki taahhütlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Finlandiya tarafından memorandumu destekleyen açıklamalar yapıldı ancak sokaklarda, caddelerde gözle görülür somut adımlar bekliyoruz. Taahhütler yerine getirilir getirilmez, Finlandiya'nın da NATO müttefiki olarak aramızda olmasını arzu ediyoruz. Ancak nihai kararın, TBMM tarafından verileceğini hatırlatıyorum” diye konuştu.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ise, İstanbul – Beyoğlu’ndaki terör saldırısını kınadığını belirterek “Terörle mücadele konusunda desteğimiz sizinle. Sizinle birlikteyiz. Finlandiya, Finlandiya halkı olarak net bir şekilde her türlü terör oluşumunu reddediyor, kınıyoruz. Terörizm hem vatandaşlarımızın hem de uluslararası toplumun huzur ve refahına gösterilmiş en direkt ve asimetrik tehdittir” ifadesini kullandı.

Akar ile Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları toplantısında görüştüklerini anımsatan Kaikkonen, “Bugünkü görüşmemiz hem Türkiye'nin hem Finlandiya'nın güvenlik kaygılarının ele alınması ve bu görüşmelerin devam ettirilmesi bakımından önemli. Biliyoruz ki gelecekte, NATO'da müttefik olduğumuzda, Türkiye'nin güvenlik kaygıları Finlandiya'nın, Finlandiya'nın güvenlik kaygıları ise Türkiye'nin güvenlik kaygıları olacak. Türkiye'nin güvenlik kaygılarını son derece ciddiye alıyoruz. Finlandiya olarak Türkiye'ye yönelik her zaman aktif iş birliği içinde olduk. Madrid'de üçlü mutabakatta beraber gerçekleştirdiğimiz bir akittir. Biz bu anlamda somut adımlar atıyoruz. Toplantımızda bunları da paylaşma fırsatı bulduk. Finlandiya'dan Türkiye'ye silah ihracatı konusunu da masaya yatırdık. Finlandiya savunma ürünlerinin ihracatı konusunda, her konuyu ayrı ele alarak değerlendiriyor. Üçlü mutabakatta da net bir şekilde belirtildiği gibi, herhangi bir uluslararası silah ambargosu bulunmamaktadır. Gelecekte hepimizin NATO bünyesinde müttefik ülkeler olacağımızı da gözönünde bulundurarak bu sürece devam edeceğiz. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğinin, NATO'ya katma değer getireceğine inanıyorum. O yüzden bu hem Finlandiya hem İsveç hem Türkiye hem de bütün NATO için olumlu ve katkı sunacak bir hareket olacaktır. Böylece kazan-kazan durumu yaratacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG