Erişilebilirlik

Akar’dan Rusya ve Suriye ile Üçlü Toplantı Açıklaması


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Türkiye ile Suriye arasında 11 Yıl sonra ilk resmi temas için dün MİT Başkanı Hakan Fidan ile Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, üçlü toplantıların devam etmesi konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nda Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat başkanlarıyla üçlü toplantı yapan Akar, Ankara’ya dönüşü öncesi konuştu.

Akar’dan Rusya ve Suriye ile Üçlü Toplantı Açıklaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

İki saate yakın süren toplantıda Türkiye’nin görüş ve değerlendirmelerini aktardıklarını, diğer tarafların değerlendirmelerini dinlediklerini belirten Bakan Akar, “Bizim toplantıda dile getirdiğimiz en önemli hususlardan biri terörle mücadele oldu. Başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygılı olduğumuzu, tek amacımızın terörle mücadele olduğunu, başka bir amacımızın bulunmadığını vurguladık. Suriye için de tehdit oluşturan PKK/YPG, DEAŞ gibi terör örgütü üyelerini etkisiz hale getirmeyi amaçladığımızı ifade ettik. Ülkemizin, milletimizin ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak için gayret gösterdiğimizi söyledik’’ dedi.

Yapacakları çalışmalar çerçevesinde Suriye’den Türkiye’ye daha fazla göçün olmaması için gayret gösterdiklerini de toplantıda aktardığını söyleyen Akar, ‘’Suriye sorununun BMGK (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm unsurları kapsayıcı ve bütüncül şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladık. Bu manada önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek çalışmaların bölgede ve Suriye’de barışa ve istikrara giden yolda ciddi katkılar sağlanabileceğini değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Üçlü toplantıların devam etmesi konusunda mutabakata vardıklarını açıklayan Bakan Akar, “Temennimiz bir an önce bölgeye barışın, huzurun, istikrarın gelmesi. Bunun için bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da bize düşen görevleri yapmaya devam edecek, gerekli katkıları sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı dünkü açıklamasında, toplantının yapıcı bir havada geçtiği kaydedilmiş, “Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede, istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için üçlü formattaki toplantıların devamı konusunda mutabık kalınmıştır” denilmişti.

Görüşmeye ilişkin haberi ilk olarak Rusya’nın RIA haber ajansı aktarmış, Rusya Savunma Bakanlığı’na dayandırılan açıklamada “Suriye krizinin çözüm yolları, mülteci sorunu ve Suriye’deki aşırıcı gruplarla mücadelede ortak çabaların ele alındığı” belirtilmişti.

STÜDYO VOA

Başkan Biden’dan grevdeki otomotiv işçilerine destek – 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG