Erişilebilirlik

Akar ve Shanahan'dan İkili İlişkiler ve Bölge Güvenliğine Vurgu


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler Pentagon'da ABD Savunma Bakan Vekili Pat Shanahan ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'la biraraya geldi.

Pentagon'da askeri törenle karşılanan Akar ve Güler'in onuruna top atışı yapıldı, askeri bandolar tarafından iki ülkenin milli marşı çalındı. Akar, Güler, Shanahan ve Dunford töreni kürsüde birlikte izledi.

Törenin ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi. Akar görüşmenin başında yaptığı açıklamada, Washington'ı ziyaretlerinin sadece ikili ilişkiler için değil bölgenin güvenliği ve istikrarı için de önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın dün telefon görüşmesi yaparak, ikili ilişkiler ve Suriye konusundaki son gelişmeleri konuştuklarını hatırlatan Akar, "Türkiye olarak stratejik ortağımız ABD'yle yakın ve güçlü ilişkilerimizi sürdürmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Akar, ABD'nin Suriye'den asker çekme kararının karşılıklı çıkarlara uygun şekilde ve Türkiye'yle yakın koordinasyon ve işbirliği içinde hayata geçirileceğine inandıklarını belirtti.

İki stratejik ortak ve müttefik olarak terörün her türlüsüne karşı yakın işbirliğini sürdürmeleri gerektiğini vurgulayan Akar, "Bu bağlamda PKK, YPG, PYD, DEAŞ, FETÖ ve diğerleri dahil tüm terör örgütlerine karşı mücadeledeki kararlılığımızı paylaşıyoruz" diye konuştu.

Akar, Suriye, Irak ve diğer komşu ülkelerin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiklerinin altını çizerken, Suriye ve ötesine güvenlik, istikrar ve barış için uğraştıklarını sözlerine ekledi.

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan da, Akar'la bir hafta içinde 5-6 kez görüştüklerini, her bir görüşmelerinin çok verimli geçtiğini ve bugün de aynısının olacağına inandıklarını söyledi.

Shanahan, karşılama töreni sırasındaki top atışlarına atıfta bulunarak, "Özel bir şey yapmak istedik, Genelkurmay Başkanı Dunford'ın izniyle buraya topları getirdik" şeklinde espri yaptı.

Türkiye'yle Amerika arasındaki güvenlik işbirliğinin onlarca yıldır devam ettiğini belirten Shanahan, bu işbirliğini bugün de Suriye, Irak, Afganistan ve Kosova gibi yerlerde sürdürdüklerini kaydetti.

Shanahan, bugünkü görüşmelerinin de çok önemli olduğunu belirterek, "Çünkü özellikle Suriye konusunda mükemmel planlamalar yapmaya ve çözümler üretmeyi sürdürmemiz gerekiyor. Hepimiz bunun çok karmaşık olduğunun farkındayız ama bu konu üzerinde çalışan en akıllı kişilere sahibiz. Bugün ve bundan sonraki toplantılarda ilerleme sağlamayı dört gözle bekliyorum" şeklinde mesajlar verdi.

Shanahan açıklamaların ardından bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken, IŞİD'i yenilgiye uğratma misyonunda bir değişiklik olmadığını, istikrarı sağlamaya yönelik bir geçiş süreci içerisinde olduklarını, yerel güçlerin güvenlik kabiliyetlerini geliştirmek için çalıştıklarını kaydetti.

Milli Savunma Bakanı Akar da bir başka soru üzerine, Türkiye'nin gerek içeride gerek yurtdışındaki Kürtler ya da başka etnik gruplarla hiçbir sorunun olmadığını, terör örgütleriyle mücadele ettiklerini vurguladı.

İki bakan ayrıca, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alım planlarının da görüşmelerde gündeme geleceğini söyledi.

Shanahan törenden önce gazetecilerle kısa süre sohbet etti. Suriye'de 400 Amerikan askerini tutma kararını "iyi ilerleme" olarak tanımlayan Shanahan, Akar'la da Suriye'de "bundan sonraki adımları" masaya yatıracaklarını belirtti.

"ABD-Türkiye İlişkisi Bölge Güvenliğinin Temeli"

Görüşmeyle ilgili açıklamayı Pentagon Sözcüsü Charles E. Summers yaptı. Açıklamada liderlerin Suriye’de IŞİD’e karşı yapılan operasyonlar ve Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 füze savunma sistemi konusunda ABD’nin kaygısı da dahil geniş bir yelpazede güvenlik konularını ele aldıkları belirtildi. “Taraflar Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrar ve güvenliğin sağlanması için işbirliğine devam etme konusunda mutabık kaldılar” denildi.

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın ‘ABD-Türkiye arasındaki ikili ilişki bölge güvenliğinin temelini oluşturuyor’ sözlerine dikkat çekilen açıklamada Shanahan’ın Akar’a Türkiye’nin Afganistan, Kosova, Irak ve NATO’nun deniz faaliyetlerine desteği ve bağlılığından dolayı tebrik ettiği belirtildi.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG