Erişilebilirlik

Akdeniz Diyetinin Bir Yararı Daha


Akdeniz Diyetinin Bir Yararı Daha
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Yapılan bir araştırmaya göre bazı kalp hastaları için Akdeniz diyeti kolesterol düşürücü ilaçlardan daha yararlı olabilir. Akdeniz diyeti meyve, sebze, çerez, balık zeytinyağı öneriyor.

Roma’da kalp hastalığı konferansında konuşan İtalyan bir uzman, çalışmanın sadece belli bir soruya cevap aradığını belirtti.

İtalya’daki Neuromed Enstitüsü Epidemiyoloji Bölümü Başkanı Profesör Giovanni de Gaetano, araştırmanın çoğunlukla sağlıklı olan genel topluma odaklandığını söyledi.

Kalp ve damar hastalığına yakalananlara ne oluyor, Akdeniz diyeti onlar için uygun mu?

Çalışma çerçevesinde araştırmacılar kalp hastası olan 1200 İtalyan’ı 7 yıl boyunca gözlemledi. Araştırmada Akdeniz diyetine daha bağlı olanların ölen 208 kişi arasındaki sayısının daha az olduğu sonucuna vardı.

Araştırmacılar, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, fiziksel aktivite dikkate alındığında çoğunlukla Akdeniz diyeti yiyenlerin çalışma sırasında yüzde 37 daha az ölme olasılığı olduğunu saptadı.

Kolesterol düşürücü ilaçların kalp hastalığını tedavide en etkin yol olduğu düşünülüyor. Kalp hastalıkları Amerika’da her yıl yaklaşık 615 bin kişinin yaşamına mal oluyor. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre 40 yaş üstü Amerikalılar’ın yüzde 28’i 2011-2012’deki araştırmada bir çeşit ilaç aldığı ortaya çıkmıştı.

Kolesterol düşürücü ilaçlar dünya genelinde popüler ve bazı çalışmalar önemli kalp problemlerini azaltan kolesterol seviyesini düşürdüğünü gösterdi.

Uzmanlar, bu tür ilaçları alanlarla Akdeniz diyeti uygulayanların daha fazla sağlıklı olabileceğini belirtiyor.

İngiliz Kalp Vakfı Direktörü Profesör Jeremy Pearson’a göre, kalp ve damar hastalığınız varsa Akdeniz diyetinin ölüm riskini azaltmasını bilmek iyi bir haber.

Pearson, “Bu çalışma tedavi alsanız da buna Akdeniz diyetini eklerseniz daha fazla yararınıza olduğunu belirtiyor, kalp krizi de geçirseniz sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmak gerçekten önemli ve yararınıza” diyor.

XS
SM
MD
LG