Erişilebilirlik

Erdoğan'ın Büyük Zaferi


Başbakan Erdoğan genel seçim sonuçlarını değerlendiridiği "Balkon" konuşmasına eşinin elini tutarak geldi. Erdoğan, "Biz vurmaya değil sevmeye geldik.22 Temmuz’da 16 milyon kişinin oyunu alırken bugün 21 milyon seçmenin oyunu almanın bahtiyarlığı içindeyi

Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) oyların yüzde 50'sini; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oyların yüzde 25’ini; Milliyetçi Hareket Partisi de (MHP) oyların yüzde 13’ünü aldı

12 Haziran genel seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) büyük zaferiyle sonuçlandı. İktidar partisi resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 50’sini kazandı.

Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oyların yüzde 25’ini; Milliyetçi Hareket Partisi de oyların yüzde 13’ünü aldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre mevcut durumda milletvekili dağılımı şöyle: AKP: 326; CHP: 135; MHP: 54; Bağımsız: 35.

AKP, CHP Oylarını Arttırdı

2007 yılında yapılan genel seçimlerde yüzde 46,58 oranında destek bulan AKP, 12 Haziran’da seçmenin yarısının desteğini arkasına almış oldu. Yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve yeni söylemiyle seçmenden destek isteyen CHP ise oy oranını beş puan arttırdı. 2007 seçiminde yüzde 20.88 oranında destek bulan parti, seçimlerde oy oranını yüzde 25’e çıkardı. Seçimlerden önce MHP’nin barajın altında kalabileceği yönündeki değerlendirmeler yanlış çıktı. MHP oyların yüzde 13’ünü aldı. Ancak partinin, 2007 seçiminden bu yana yüzde 1 oranında destek kaybettiği görüldü.

Milletvekili Dağılımı

Partilerin aldığı oy oranı bir yana milletvekili dağılımı başta anayasa reformu olmak üzere bundan sonra atılacak adımlar açısından son derece önemli bir faktör.

Resmi olmayan hesaplara göre mevcut durumda milletvekili dağılımı şöyle: AKP: 326; CHP: 135; MHP: 54; Bağımsız: 35. Buna göre AKP’nin 330 milletvekili çıkaramamasının anayasa reformu konusunda parti dışından da desteğe ihtiyacı olacağını gösteriyor. Referanduma sunulması şartıyla Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi için en az 330 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Fotoğraf Galerisi

XS
SM
MD
LG