Erişilebilirlik

AKP’nin İstanbul Adayı TBMM Başkanı Binali Yıldırım


MHP’yle kurmuş olduğu Cumhur İttifakı’nı 31 Mart Yerel Seçimleri’nde de devam ettiren Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı beklendiği gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994-1999 yıllarında belediyenin iktisadi teşekküllerinden İDO’nun genel müdürlüğünü yapan Binali Yıldırım, 2003 sonrasında Erdoğan hükümetlerinde ulaştırma bakanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 22 Mayıs 2016’daki olağanüstü kongrede AKP genel başkanı seçildi ve Türkiye’nin son başbakanı oldu.

Binali Yıldırım’ı “benim yol arkadaşım, dava arkadaşım, en güzide, kıdemli isim” sözleriyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösteren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan aday tanıtım toplantısında büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerde en büyük rakibi olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne sert sözlerle yüklendi.

Erdoğan: “İstanbul için en büyük siyasi tehdit CHP’dir, CHP özünde faşist”

Cumhurbaşkanı, “İstanbul için nasıl en büyük doğal tehdit deprem ise en büyük siyasi tehdit CHP zihniyetidir. CHP zihniyeti ne zaman bu şehrin başına musallat olmuşsa İstanbul acı çekmiş, kıvranmıştır. 24 senedir o zihniyeti büyükşehre yaklaştırmadık. Sadece konuşuyor, lafazanlık yapıyor millete hakaret ediyorlar. Varsa yoksa hizipçilik. Her seçim başka şapka çıkarmaya çalışıyorlar, kılıktan kılığa giriyor. Bir gün tüm inanlara hakaret ediyor, bir gün bölücü örgütle çak yapıyor ertesi gün buna tam karşı partiye göz kırpıyor. Transferden dezenformasyona her türlü siyasi oyun mubahtır. Tek hedefleri şahsıma zarar vermek. Milletimiz CHP’yi tek parti dönemindeki zulmünden tanır, sokak teröristlerine sahip çıkmasından tanır, terör örgütleriyle olan al takke ver külah ilişkisinden tanır, lafa gelince demokrat ama özünde ya simsiyah ya kıpkızıl faşist” dedi.

“AK Parti alışılmış bir parti değil, dava partisidir”

Ülkeyi ya da İstanbul’u CHP’ye teslim etmeyi dikene su vermeye benzeten Erdoğan, bu olumsuz tablonun oluşmaması için en büyük sorumluluğun AKP üyelerine düştüğünü söyledi.

AKP Genel Başkanı, “Milletimizi dikeni sulamak mecburiyetinde bırakmamak için çok çalışmak zorundayız. Kimse AK Parti’ye oy vermek zorunda değil. Önce gönüllerini fethetmek sonra oylarına talibiz. Unutmayınız, bir şeye çok dikkat edeceğiz. Tevazu, samimiyet, gayret. 31 Mart’ta kampanyamızı gönül belediyeciliği üzerine kampanyamızı bina ettik. İstanbul’u büyükşehirle birlikte 39 ilçesini AK Parti’nin eser siyasetiyle buluşturmaya hazır mısın? Unutmayın AK Parti alışılmış bir parti değildir, bir davadır” diye konuştu.​

AKP Beşiktaş, Silivri ve Maltepe’de aday göstermedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Binali Yıldırım’la birlikte İstanbul’un 39 ilçesinden 36’sının ismini açıkladı.

Halihazırda CHP’nin yönettiği Beşiktaş, Silivri ve Maltepe’de aday göstermeyerek MHP’yi destekleme kararı alan AKP, Cumhur İttifakı adayı olarak Beşiktaş’ta Serkan Toperi’nin, Maltepe’de Ahmet Baykal’ın, Silivri’de ise Volkan Yılmaz’ın seçimi kazanması için çalışacak.

Konuşmasına Cumhur İttifakı’nda birlikte hareket ettikleri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür eden Erdoğan, “Yapılan çalışmalar sonucu biz üç ilçede aday göstermedik. Biz bu isimleri takdim ediyoruz. Bir olacağız beraber olacağız, ayrılık gayrılık yok, o seçimleri alacağız” dedi.

36 ilçenin dokuz ilçesinde-Tuzla, Üsküdar, Sultanbeyli, Esenler, Çekmeköy, Bayrampaşa, Başakşehir, Bağcılar, Arnavutköy- mevcut adaylarla devam eden AKP, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’i Ataşehir’den, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ı Beykoz’dan, daha önce Başakşehir Belediye Başkanı olan mevcut büyükşehir belediye başkanı Mevlüt Uysal’ı ise Büyükçekmece’den aday gösterdi.

21 ilçede yeni isimlerle 31 Mart Seçimleri’ne katılacak AKP, Adalar, Kadıköy ve Sancaktepe’de kadın aday gösterdi.

Binali Yıldırım: “Tüm İstanbulluların başkanı olacağım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “benim yol arkadaşım, dava arkadaşım, en güzide, kıdemli isim” sözleriyle konuşmak için sahneye davet edilen AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, İstanbul’a borcunu ödemeye geldiğini ve herkesin başkanı olacağını söyledi.

Yıldırım, “Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur, Fatih’in fethettiği İstanbul, Sinan’ın süslediği İstanbul, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtardığı, Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağa kaldırdığı İstanbul. Mevlama şükürler olsun yeniden birlikteyiz. Topal Dursun’la Bahar Hanım’ın oğlu Binali sana hizmet edeceğiz. Çünkü borcum var. Analara, çocuklara, babalara, öğrencilere borcum var.

TBMM başkanlığından geliyorum, 15 Temmuz’da hain fetöcülerin sallayıp yıkamadığı Türk milletinin çelik iradesini yedi düvele gösteren Gazi Meclis’ten geliyorum. Meclis’te her ilden gelmiş milletvekillerin hepsinin başkanı oldum, burada da her İstanbullu’nun başkanı olacağım. Kadıköy’ün de Sultanbeyli’nin sorunlarını çözeceğim. Üsküdar’ın da Bakırköy’ün derdi de benim derdim” dedi.

2004-2017 arasında İstanbul’un büyükşehir belediye başkanlığı görevini üstlenen Kadir Topbaş toplantıya katılmadı.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG