Erişilebilirlik

Alman Ekonomisi 2013’ten Umutlu


Berlin, Almanya - Türk mahallesi Kreuzberg´den manzaralar

Almanya Yatırım ve Ticaret Birliği Başkanı Emre Kiraz, spirişlerin azalmasının ihracatı daha da aşağı çekme ihtimaline rağmen Almanya için resesyon tehlikesi olmadığını savunuyor.

Almanya’nın başını çektiği Avrupa Birliği’nde geride bırakmaya hazırlandığımız 2012 yılını kriz, kaos ve endişeler belirledi. Yıl boyunca ekonomik krizden en çok etkilen Yunanistan’ı iflastan kurtarmak için çetin pazarlık toplantılarının ardı arkası kesilmezken, ülkenin borcunun kırpılması ve verilecek yeni krediler konusunda son sözü söyleyen genelde Alman Başbakanı Angela Merkel oldu. Merkel geçen hafta Berlin’de bir toplantıda son dönemlerde Yunanistan'ın yaşadığı mali sorunlar nedeniyle ‘Hayatımda hiç bu kadar Yunanistan'ı düşünmemiştim' sözleriyle durumun ciddiyetini vurguladı.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

Diğer ülkelerin aksine Almanya’nın 2012’de ekonomik büyümesini sürdürebilmesi seçim yılı olan 2013 için Alman Başbakanının elini daha da güçlendirmiş durumda. Yunanistan örneğinde olduğu gibi yardım paketleri karşılığında Euro ülkelerine ‘kemer sıkma’ politikalarını kabul etmeleri için dayatan Merkel’in 2013’e yönelik en büyük ekonomik endişesi borç krizinin kendi ülkesinin dış ticaretine olumsuz yansıması. Alman ekonomisi ihracat odaklı yapısından dolayı dünya ekonomisindeki gelişmelerden doğrudan etkileniyor. Nitekim 2012’de yıllar sonra ilk kez ithalat geriledi, ihracatta da düşüş yaşandı. Beklentiler ithalatın yüzde 0.1 ve ihracatın yüzde 1.5 oranında gerileyeceği yönündeydi. Federal İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre sonbahar aylarında ithalatta yüzde 1.6 ve ihracatta yüzde 2.5 oranında düşüş yaşandı.

Peki 2013’de durum ne olacak? Almanya’da kısmen hissedilmeye başlanan ekonomik kriz, gelecek yıl nasıl bir gidişat alacak? Hükümet ve mali çevreler üye ülkeler arasındaki büyük dengesizlikler, bütçe açığı ve gayri safi gelir farkından patlak veren Euro krizinin Yunanistan’daki bazı olumlu gelişmelere rağmen atlatılmadığını belirtiyor ve 2013’de hafif bir duraklama bekliyor. 2012 yılının geneli itibarıyla yüzde 0,8’lik ekonomik büyüme kaydedileceğini tahmin eden uzmanlar, büyüme hızının 2013'te yüzde 0,6'ya gerileyeceğinden yola çıkıyor.

Almanya Yatırım ve Ticaret Birliği Başkanı Emre Kiraz gibi sanayi çevreleri diğer AB ülkelerinden makina ve tesis siparişlerinin azaldığını ve bunun ihracatı daha da aşağı çekeceğini belirtirken, buna rağmen Almanya için resesyona sürüklenme tehlikesi olmadığını savunuyor.

Uzmanlar 2013'de Çin’in yüzde 8 büyüyeceğini, buna bağlı olarak Almanya’ya yönelik ticaretinin artacağını, Alman ekonomisinin olumlu etkileşim sonucunda 2013 yılının ikinci yarısından itibaren canlanacağını tahmin ediyor. Son üç yılda ürünlerini AB içinde pazarlamak amacıyla Almanya’da çok sayıda temsilcilik açan Çin şirketleri Avrupa’daki yatırım hamlelerinin çoğunu Almanya’da yapıyor.

Alman ekonomisinin tedirgin olduğu ama umutsuz olmadığı şekilde özetlenebilecek 2013 tahminlerinin tutması Euro krizinin ne ölçüde üstesinden gelineceğine bağlı. 2013 yılı Eylül ayında Almanya’da genel seçimler olduğunu anımsatan yorumcular, yeniden iktidarı hedefleyen Angela Merkel’in finans piyasalarını rahatlatıcı tavır ve politikalar izleyeceğinden ve ekonomik verilerin bel vermemesi için elinden geleni yapacağından yola çıkıyor.
XS
SM
MD
LG