Erişilebilirlik

Alman-Fransız tank projesi tehlikede


2030’ların ortalarından itibaren Alman ordusunun Leopard 2 ve Fransız ordusunun Leclerc tanklarının yerini alacak tankların geliştirilmesini amaçlayan bir proje durdurulma tehlikesiyle karşı karşıya.
2030’ların ortalarından itibaren Alman ordusunun Leopard 2 ve Fransız ordusunun Leclerc tanklarının yerini alacak tankların geliştirilmesini amaçlayan bir proje durdurulma tehlikesiyle karşı karşıya.

AB’nin en önemli ülkeleri olarak bilinen Almanya ve Fransa ekseninde bir süredir yaşanan gerilim, ortak silah projelerini tehdit eder hale geldi. Bu kapsamda 2030’ların ortalarından itibaren Alman ordusunun Leopard 2 ve Fransız ordusunun Leclerc tanklarının yerini alacak tankların geliştirilmesini sağlayacak Fransız-Alman Ana Kara Muharebe Sistemi (MGCS) adlı projenin anlaşmazlıklar ve gecikmeler nedeniyle durdurulmak üzere olduğu öğrenildi.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın Alman Savunma Bakanlığı’ndan yetkilileri kaynak gösterek aktardığı habere göre, proje özellikle iki ülkenin savunma şirketlerinin temel konularda anlaşamaması nedeniyle durma noktasına geldi.

Haberde, Fransız yetkililerin Alman tarafını projeyi yavaşlatmakla suçladıkları bilgisi yer alırken, Alman Rheinmetall şirketinin 130 mm'lik topuna dayalı bir ana silahı kabul ettirmek istediği iddia edildi ve Fransa tarafının bu öneriyi kuşkuyla karşıladığı belirtildi.

Proje, Berlin ve Paris tarafından, eski Başbakan Angela Merkel ve Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un imzaladıkları bir anlaşmayla 2017’de yaşama geçirilmişti. O dönemde 2035 yılında devreye alınmasının planlandığı açıklanan projenin, Alman Rheinmetall tarafından Nexter ve KNDS adı verilen Krauss-Maffei Wegmann'ın Fransız-Alman ortaklığında yapılacağı belirtildi. Rheinmetall'in payının yüzde 25'ini alarak projede alt yüklenici olacağı konusunda bir anlaşmaya vardığı, Nexter'in yüzde 50 Krauss-Maffei Wegmann'ın ise yüzde 25 iş payını aldığı bildirildi.

Alman Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, basına yaptığı yorumda yaşanan krizi doğrulayarak, projenin baştan yanlış olduğunu söyledi ve "İki devlet projeyi yarı yarıya yapacağız, ancak geliştirmeyi iki Alman, ancak sadece bir Fransız şirketi arasında paylaştıracağız dediğinde bu kaçınılmazdır" dedi. MGCS'nin, Leopard 2'nin gövdesini Leclerc'in iki kişilik taretiyle birleştireceği tahmin ediliyordu. Proje için iki ülkenin bütçelerinden toplam 100 milyar Euro ayırmaları bekleniyordu.

Berlin-Paris hattında sorun var

Almanya ve Fransa arasındaki ilişkileri yıllarca belirleyen “örnek harmoni” Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlanan süreçte bozularak, yerini rekabet ve saflaşmaya bıraktı.

Almanya'nın askeri güç olma yönünde adımlar atması, enerji krizi ve ekonomik sorunlar Paris-Berlin ilişkilerini etkilirken, bu bağlamda önemli bir gerilim geçen yıl Ekim ayında, Almanya’nın öncülüğünde 15 ülke tarafından imzalanan Ukrayna’ya ortak hava savunma sistemi kurulması kararında Fransa’nın dışlanması sonrasında yaşandı. Daha öncesinde, Almanya’nın Ukrayna savaşı ile bağlantılı askeri harcamalar için oluşturduğu 100 milyar Euroluk özel fondan ortak proje için pay ayırmak yerine, ABD tarafından üretilen F-35 uçaklarını almayı planlaması Paris’i kızdırırken, tepkiyle karşılandı.

İki ülke konusundaki anlaşmazlıklar sadece silah projeleri ile bağlantılı değil. Berlin ve Paris’in, Çin ile ilişkiler, maliye politikaları, Avrupa Birliği'nin genişlemesi gibi birçok konuda ters düştükleri biliniyor. Berlin’de yapılan yorumlarda, Fransız- Alman geriliminin Avrupa Birliği'ni olumsuz etkilediği vurgulanıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG