Erişilebilirlik

Alman Gazeteci Meşale Tolu Şartlı Tahliye Edildi


Alman vatandaşı gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu, Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmasında şartlı tahliye edildi. Tolu’nun Türkiye dışına çıkması yasaklandı.

Alman Gazeteci Meşale Tolu Şartlı Tahliye Edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

6’sı tutuklu 18 sanığın yargılandığı davada Tolu dahil tüm tutuklu sanıkların adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi. Etkin Haber Ajansı ETHA’nın çalışanı olan 33 yaşındaki Tolu, Türkiye’de geçen yıl Temmuz ayında yapılan başarısız darbe girişiminin ardından terör örgütü üyesi olmak ve terör propagandası yapmakla suçlanıyor.

Bugünkü duruşmayı, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Sol Parti Milletvekili Heike Hänsel’le Alman gazeteci Günter Wallraff da izledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, haberi memnunlukla karşıladı ancak davanın devam ettiğine ve Tolu’nun ülkeyi terk edemeyeceğine dikkat çekerek kararın tamamen iyi haber olmadığını söyledi.

Sol eğilimli ETHA haber ajansı için çevirmen ve muhabir olarak çalışan Tolu, eşi Suat Çorlu’yla birlikte Mayıs ayında tutuklanmıştı. Çorlu, Kasım ayında tahliye edilmişti.

Tolu’nun tahliye edilmesinden sonra Türkiye’de tutuklu bulunan Alman gazetecilerin sayısı sekize indi. Bunlar arasında Şubat ayından beri hapiste olan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel de var.

Berlin, Ankara’nın Yücel ve diğer gazetecileri siyasi nedenlerle hapiste tuttuğunu öne sürüyor. Ankara iddiaları reddediyor.

XS
SM
MD
LG