Erişilebilirlik

Alman Gazeteciler Birliği: "Gazeteciler Türkiye’ye gitmesin"


Gökay Akbulut
Gökay Akbulut

Alman Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut'un Türkiye'de kısa bir süre gözaltına alındığının ortaya çıkmasının yankıları sürüyor.

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Genel Başkanı Frank Überall, Türkiye’deki siyasi olaylarla ilgili sosyal medya üzerinden yorum yapan Alman gazetecileri Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyardı.

Açıklamasında, "Eğer parlamenter dokunulmazlık bile Türkiye’de gözaltına alınmaktan korumuyorsa gazeteciler için tehlike çok daha büyük demektir" diyen Überall, "Geçmişte haberlerinde veya sosyal medyada Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan veya iktidar partisi AK Parti'ye yönelik eleştiriler yapan gazeteciler Türkiye'den uzak dursun" şeklinde bir ifade kullandı.

DJV Başkanı, iş ya da özel bir nedenle Türkiye’ye gidecek olan Alman gazetecilerin risk alacağını iddia etti.

VOA Kürtçe Yayın Bölümü'ne konuşan Gökay Akbulut, Kayseri'deki akrabalarını ziyaret etmek için Türkiye'ye gittiği sırada Antalya havaalanında gözaltına alındığını söyledi.

Akbulut, serbest bırakıldıktan sonra bile aynı şehirden çok sayıda ölüm tehdidi aldığını, bu nedenle ziyaretini yarıda keserek Türkiye'yi hemen terk ettiğini de bildirdi.

Akbulut, "Bu gözaltı beni susturamaz" dedi.

Akbulut Ekim ayında Alman-Türk Parlamenterler Dostluk Grubu ile birlikte Türkiye'yi tekrar ziyaret edeceğini duyurdu.

Gökay Akbulut daha önce sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Alman Dışişleri Bakanlığı’na teşekkür ederken, "Kayseri Cumhuriyet Savcılığı'nın hakkımda yakalama kararı olduğunu Türkiye'de havaalanındayken öğrendim. Herhangi bir ifade vermeme gerek kalmadan dosya birkaç saat içinde silindi. Dışişleri Bakanlığı'na hızlı girişimleri için teşekkür ediyorum! Bu olay, Türkiye'de kuvvetler ayrılığı olmadığını bir kez daha gösterdi. Ama merak etmeyin, tutuklama kararı gözümü korkutmayacak" demişti.

Bunun ardından eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X üzerinden bir ikinci açıklama yapan Sol Partili milletvekili, 2019 yılında sosyal medya hesabı üzerinden yazdıkları nedeniyle gözaltına alındığını, gözaltı sonrası Kayseri’de akrabalarını kısaca ziyaret ettikten sonra, Türkiye’den ayrıldığını ve önümüzdeki Ekim ayında Alman-Türk Parlamenterler Dostluk Grubu ile birlikte tekrar Türkiye’ye gideceğini ve "o seyahatte de ağzını kapatmayacağını" kaydetmişti.

Akbulut'un gözaltına alınması, hükümetin haftalık basın toplantısında da konu oldu.

Gazetecilerin güvenliği ile ilgili gelen bir soruyu yanıtlayan Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu konuda değerlendirme yapamayacağını ifade ederken, bakanlığın gözaltına sürecinde devreye girdiğini belirtti ve Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Antalya Başkonsoloslukları’nın milletvekilinin serbest bırakılması için girişimlerde bulunduklarını da açıkladı.

Bakanlık sözcüsü, bakanlığın internet sayfasında yer alan Türkiye ile ilgili uyarılara da atıfta bulundu. Söz konusu seyahat ve güvenlik uyarısında, "Türkiye’de Alman vatandaşlarının keyfi olarak tutuklandığı, ülkeden çıkışlarının yasaklandığı veya Türkiye'ye girişlerinin engellendiği vakalar olduğu" yazıyor. Ayrıca, "Türkiye'de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin görüşüne göre hukukun üstünlüğüne aykırı olan geniş tanımlı bir terörizm kavramı var" deniliyor.

Bu haberde VOA Kürtçe Yayın Bölümü'nün haberinden alıntı yapılmıştır.

Forum

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG