Erişilebilirlik

Alman Muhabir Seibert’in Basın Kartı Yenileniyor


Türkiye’de akreditasyonu reddedilen Alman Tagesspiegel gazetesinin Türkiye muhabiri Thomas Seibert’in basın kartının yenileneceği belirtildi. Geçtiğimiz aydan bu yana Ankara ile Berlin arasında gerginliğe neden olan konuyla ilgili yeni gelişmeyi Tagesspiegel gazetesi kamuoyuyla paylaştı.

Tagesspiegel’in Türkiye temsilcisi Thomas Seibert ile Alman yayın kanalı ZDF’nin İstanbul Bürosu Şefi Joerg Brase’nin basın kartları geçen ay yenilenmemiş ve her iki gazeteci de 10 Mart tarihinde Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmışlardı.

Alman yetkililerin tepkileri üzerine Türk yetkililer bir karar değişikliğiyle Brase’in akreditasyonunu 13 Mart’ta güncellenmişti. Ancak Seibert’in durumuyla ilgili bir gelişme yaşanmamıştı.

‘Yanlış anlaşılmanın giderilmesinden memnunum’

Tagesspiegel’de Pazartesi günü yayınlanan habere göre, Türkiye’de ilgili yetkililer Seibert’in gerekli belgeleri alabileceğini bildirdi. Haberde Seibert’in akreditasyon işlemlerini tamamlamak üzere İstanbul’a döndüğü de belirtildi. Seibert 1997 yılından bu yana Tagesspiegel’in Türkiye muhabiri.

Haberde ayrıca Seibert’in son durumla ilgili olarak ‘tüm yanlış anlaşılmanın giderilmiş olmasından memnunum’ dediği kaydedildi.

XS
SM
MD
LG