Erişilebilirlik

Alman Polisi Irkçı Gösteriye Karşı Chemnitz'de Alarmda


Almanya’nın Chemnitz kentinde aşırı sağcı ve ırkçıların protesto gösterieri ve eylemlerinin bugün de devam etmesi bekleniyor. Sığınmacı ve İslam düşmanı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin çağrısıyla düzenlenecek bir mitinge 10 bin kişinin katılacağından yola çıkan polis, Chemnitz’in de bulunduğu Saksonya eyaletinin başkenti Dresden’de oynanması gereken Dresden – HSV ikinci lig maçını güvenlik nedenleriyle iptal etti. Bu arada Chemnitz’de ırkçıların taşkınlıkları Avrupa kamuoyunu da şoke etti. Nitekim İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya seyahat edecek vatandaşlarına “Dikkatli olun” uyarısında bulundu. Olayların başka kentlere sıçramasından korkuluyor.

Thilo Sarrazin
Thilo Sarrazin

Thilo Sarrazin'den yeni kitap

Chemnitz kentinde aşırı sağcıların sokakta yabancı avına çıktığı, sığınmacı ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oy oranın her geçen gün yükseldiği, göçmenler üzerindeki psikolojik baskının arttığı bir dönemde, ırkçı tezleriyle tanınan Thilo Sarrazin yeniden sahneye çıktı.

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu eski üyesi ve hala Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi olan Sarrazin, "Düşmanca Devralma - İslam gelişmeyi nasıl engelliyor ve toplumu nasıl tehdit ediyor" isimli yeni kitabında, 2010 yılında çıkan ve şimdiye dek 3 milyon satan "Almanya kendini yok ediyor" adlı kitabıyla başladığı Türk ve Müslüman göçmen karşıtı kampanyayı sürdürüyor.

Sarrazin son 10 yılda en fazla satılan siyasi içerikli ilk kitabında ülkede yaşayan Müslümanların topluma uyum sağlamadığı, zeka seviyelerinin düşük olduğu ve çok çocuk yaptıkları için yakın bir zamanda Almanların kendi ülkelerinde azınlık olacağı gibi ırkçı tezleriyle Almanya’yı ikiye bölmüş ve sağ popülist hareketin idolü haline gelmişti.

Yıllardır, davet edildiği televizyon tartışma programlarında dayanaksız ve kısmen paranoyak tezlerini tekrarlayarak ülkedeki sağ popülist ve ırkçı gelişmenin önde gelen kuramcısına dönüşen Sarrazin, yeni kitabında da Almanya’daki Müslümanların yüksek doğum oranıyla Almanya’da iki veya üç kuşak sonra çoğunluğu ele geçireceklerini öne sürüyor.

Kitabında Hz. Muhammed ile IŞİD arasında bağlantı kuran, Kuran’ın bir savaş kitabı olduğunu öne süren, İslam’ı da din değil, şiddet ideolojisi şeklinde tanımlayan Sarrazin, Almanya’da yaşanan Müslümanların Batı’nın değerlerine ters düştüğünü iddia ediyor. Sarrazin Almanya ve Avrupa’nın kapılarını Müslümanlara kapatmasını öneriyor ve Cenevre Mülteci Sözleşmesi’nin iptal edilerek, Avrupa’ya Müslüman göçünün yasaklanmasını talep ediyor.

Almanların büyük bölümünün kendisi gibi "günün ritmini müezzinlerin ezanlarının belirlediği" bir ülkede yaşamak istemediğini belirten Thilo Sarazin, ülkeye gelebilen sığınmacıların toplama kamplarında tutulmalarını, sığınma başvurusu reddedilenlerin hızla sınırdışı edilmesini savunuyor. Sarrazin, eğer bir ülke kendi vatandaşını geri almazsa, askeri güç kullanarak, sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmelerini de tavsiye ediyor.

Üyesi olduğu SPD’nin kendi tezlerini dikkate almadığı için oy kaybettiğini ifade eden Sarrazin AfD’nin ise tersini yaparak güçlendiğini de savunuyor. Sarrazin’in kitabının yeniden satış listelerinde rekor kıracağı tahmin ediliyor. Kitap daha piyasaya sürülmeden online satış yapan Amazon'un kitap bölümünde bir numaraya yerleşti.

XS
SM
MD
LG