Erişilebilirlik

Almanlar'ın Çoğu Türkiye Politikasını Yetersiz Buluyor


Bild am Sonntag gazetesi için yapılan bir anket Almanlar'ın çok önemli bir bölümünün Türkiye’ye yönelik politikayı yetersiz bulduğunu gösterdi. Araştırmaya göre Almanlar'ın yüzde 76’sı Alman hükümetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kendini yeterince savunamadığını düşünüyor. Halkın sadece yüzde 12’si bu düşünceye katılmıyor.

Ankette ortaya çıkan bir başka sonuç da Almanlar'ın yüzde 49’unun artık Türkiye’ye tatile gitmeyeceğini belirtmesi, yüzde 44’üyse gidebileceğini kaydediyor.

Almanya Dış Ticaret Odası Başkanı da Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, iki ülke arasında gerilen ilişkilerin Alman firmaları için belirsizlik yarattığını ve Türkiye’yle ticari hacmin 2 milyar euro düşebileceğini belirtti.

Altmaier: Yaptırımlara gerektiğinde karar vereceğiz

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Genel Sekreteri Peter Altmaier Almanya’nın vatandaşlarını ve şirketlerini korumakla yükümlü olduğunu, bununla birlikte Türkiye’yle güçlü ilişkiler kurmak istediklerini kaydetti.

Bild am Sonntag gazetesine demeç veren Altmaier, “Bu büyük ve önemli ülkeyle iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz fakat bu ancak Türkiye hukukun üstünlüğüne bağlı kalırsa mümkün olur” dedi.

Altmaier, Türkiye’nin Alman askerlerinin ziyaretine izin vermemesinin, Alman vatandaşlarını tutuklamasının ve Erdoğan’ın Almanya’yla ilgili son açıklamalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Altmaier, Berlin’in insan hakları savunucusu Peter Steudtner ve gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılmasını istediğini, hükümetin konsolosluk yetkilileriyle görüşebilmelerinin sağlanması için her seçeneği değerlendirdiğini kaydetti.

Altmaier, Alman hükümetinin Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve gerekli olduğu takdirde yaptırımlar konusunda karar vereceklerini söyledi.

Almanya son günlerde Türkiye üzerindeki baskısını artırmış durumda. Berlin, Türkiye’ye yönelik Alman yatırımlarının sonlandırılabileceğini belirtiyor. Ayrıca Türkiye’nin başvurduğu silah projeleri değerlendiriliyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier de ZDF’ye yaptığı açıklamada, Türkiye Almanya’yla uzun yıllardır var olan köprüleri yıkarken Almanya’daki Türk diasporasının muhtemelen en fazla acı çeken kesim olduğunu söyledi.

Türk asıllı 2 Alman gazetecinin tutuklanması ve son olarak da insan hakları savunucusu Alman vatandaşı Peter Steudtner'in tutuklanması, son bir yıldır gergin olan Ankara- Berlin ilişkilerini daha da gerginleştirmiş durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG