Erişilebilirlik

Almanya’da Afgan ve Çeçen çocuklar terör şüphesiyle tutuklandı: “Noel Pazarı’na saldıracaklardı”


Almanya'da iki gencin Köln'deki Noel Pazarı‘na veya bir sinagoga bir saldırı planladıkları ve saldırıyı gerçekleştirmek üzere 1 Aralık’ta Köln’de buluşma kararı aldıkları ortaya çıktı.
Almanya'da iki gencin Köln'deki Noel Pazarı‘na veya bir sinagoga bir saldırı planladıkları ve saldırıyı gerçekleştirmek üzere 1 Aralık’ta Köln’de buluşma kararı aldıkları ortaya çıktı.

Almanya’da Düsseldorf Başsavcılığı, 15 yaşındaki bir Afgan çocuk ve 16 yaşındaki Çeçen kökenli arkadaşı hakkında "radikal İslamcı bir terör saldırısı planladığı ve hazırladığı" gerekçesiyle tutuklama kararı çıkardı.

15 yaşındaki Edris D’nin Leverkusen kentinde, 16 yaşındaki Rasul M’ninse Wittstock kentinde düzenlenen operasyonlarda yakalandığı haber verildi.

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Örgütü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, sosyal medyada yapılan bir taramada bir Telegram kullanıcısının IŞİD terör örgütüne üye olduğunu yazdığı ve aynı kanalda dolaşıma soktuğu bir videoda, 1 Aralık Cuma günü Almanya'nın Köln kentinde bir terör saldırısı düzenleyeceğini duyurduğu saptandı.

Bunun üzerine Kuzey Ren Vestfalya ve Brandenburg eyaletlerinde harekete geçen istihbarat birimlerinin, önce Edris D‘yi, sonra da Rasul M‘yi gözaltına aldıkları bildirildi. Yapılan soruşturmada, iki gencin Köln'deki Noel Pazarı‘na veya bir sinagoga yangın çıkarıcı aletlerle ya da küçük bir kamyonla yapılacak bir saldırı planladıkları ve saldırıyı gerçekleştirmek üzere 1 Aralık’ta Köln’de buluşma kararı aldıkları da ortaya çıktı.

Başsavcılık, Edris D. ve Rasul M. hakkında tutukluluk kararı çıkarıldığını duyurdu.

Gençlerin Köln’deki Noel Pazarı‘nı hedef aldıklarının açıklanması, 19 Aralık 2016'da Berlin'deki Noel Pazarı‘na yapılan saldırıyı anımsattı. O zaman da IŞİD sempatizanı olduğu belirlenen bir Tunuslu terörist kaçırdığı bir kamyonla Noel pazarına dalmıştı. Saldırıda toplam 13 kişi ölmüştü.

İç İstihbarat örgütünden terör uyarısı

Bu arada Alman iç istihbaratı Anayasayı Koruma Örgütü Başkanı Thomas Haldenwang, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler sonrasında Almanya’ya yönelik bir terör saldırısı riskinin "gerçekçi" olduğu uyarısında bulundu.

Haldenwang açıklamasında, "El Kaide ve İslam Devleti (IŞİD) gibi cihatçı gruplardan Batı’ya yönelik saldırı çağrıları ve böylece Ortadoğu'daki çatışmalara müdahil olunması yönünde çağrılar görüyoruz" dedi.

"Yahudiler’in güvenliğine, İsrail kurumlarına ve aynı zamanda ülkedeki önemli kamusal etkinliklere yönelik potansiyel saldırı planları yapıldığı konusunda endişelerimiz var" diyen yetkili, güvenlik birimlerinin alarma geçtiğini açıkladı.

İstihbarat servisi şefi, "Alman aşırı sağcıların mevcut durumdan faydalanarak Müslümanlara ve göçmenlere karşı kışkırtıcılık yaptıklarını" da belirtti.

Alman Bild gazetesinin dün sorularını yanıtlayan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Almanya’da terör saldırıları olabileceğini ima etmiş ve "Sıradakinin siz olduğunuzu anlıyor musunuz? Almanya, Avrupa. Hamas, Hizbullah, Husiler ve diğerleriyle birlikte İran’ın terörist ekseninin bir parçası. Amaçları önce Ortadoğu’yu, ardından da tüm dünyayı barbarlık çağına, Ortaçağın karanlık dönemine getirmek" demişti.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG