Erişilebilirlik

Almanya'da Külçe Altın Sıkıntısı


Almanya'da Külçe Altın Sıkıntısı
Almanya'da Külçe Altın Sıkıntısı

Piyasa verilerine göre, AB’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya, euro krizinden ve borsalardaki sallantıdan en çok faydalanan ülke. Almanya Euro’ya geçtiği 2002 yılından bu yana en büyük ekonomik büyümeyi yaşarken, dış ticarette de rekor kırıyor. Ancak diğer AB ülkeleri ile Almanya'nın, daha doğrusu Alman Başbakanı Angela Merkel'in arası gittikçe açılıyor.Bundan daha bir iki yıl önce Avrupa’nın en sevilen politikacılarının başında gelen Merkel, Yunanistan'da başlayan krizle birlikte sorunun euro para birimi değil, tek tek ülkelerin borç krizi olduğunu ve sadece onların kendi çabaları ve mali düzenlemeleriyle çözülebileceğini savunan politikaları ile kendini Avrupa'nın dayanışma ruhundan adeta dışladı. Yunanistan ve İtalya'dan gelen eleştirilerde, Merkel, birleşik Avrupa zihniyetine zarar vermekle, hatta Avrupa karşıtlığıyla suçlanıyor. Alman başbakanının İtalya'dan gelebilecek yardım talebine şimdiden red olarak yorumlanan 'Avrupa bir para transferi birliği değildir' şeklindeki son açıklamasıyla bir kez daha şimdiye kadarki tavrında ısrarcı olduğunu vurgulaması, eleştirilerin dozunu daha da artırdı.

Merkel'in kendi partisi Hıristiyan Birlik CDU'nun ona bir zamanlar methiyeler düzen liberal muhafazakâr kesimi de kendi liderini artık yapıcı olmamakla ve cesaretsizlikle suçluyor. Nitekim CDU'ya yakınlığı ile bilinen Almanya Özel Bankalar Birliği'nin başkanı Andreas Schmitz, Merkel'in AB içindeki lider rolünü üstlenmemesi ve yol göstermemesi halinde Avrupa Birliği'nin dağılmasına neden olabileceğini açıkladı. 18 Eylül'de yapılacak Berlin Eyalet Parlamentosu seçiminde CDU'nun alacağı başarısız bir sonucun faturasının Merkel'e kesilebileceği ve önümüzdeki sonbahar aylarında Almanya'yı siyasi bir kargaşanın beklediği yorumları yapılıyor.

Almanya'da Külçe Altın Sıkıntısı
Almanya'da Külçe Altın Sıkıntısı

Bu arada uluslararası borsalardaki krizin, Alman Borsası ve DAX endeksinde son on günde toplam yüzde 25'lik değer kaybına yol açtığı, bunun Alman ekonomisine olumsuz etkisinin ise toplam 160 milyar Euro olduğu açıklandı. Borsalardaki panik havasına paralel, altın fiyatlarının tavan yapması ile birlikte külçe altın sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Birçok banka ve kuyumcu son iki hafta içinde altın satışlarının yüzde 300 oranında artığını açıklarken, Berlin'de külçe altın satışı yapan Türk kuyumcu Edip Muhsin, külçe altının bu aralar tam anlamıyla en gözde değer saklama aracı olduğunu, ancak hediye olarak altın almak isteyenlerin ise yüksek fiyat nedeniyle gözünün korktuğunu anlatıyor.

Alman altın piyasasında 1 gram külçe altının fiyatı 42 euro.

Öte yandan son günlerde Almanya'nın çeşitli bölgelerinde altın arama kurslarının açıldığı ve nehirlerde çamurlu suları süzerek altın aramanın moda haline geldiği de dikkati çekiyor.

XS
SM
MD
LG