Erişilebilirlik

Almanya’da AfD Rüzgarı


Almanya'da genel seçimlere sadece bir kaç gün kala Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) ardından üçüncü olma mücadelesi iyice kızıştı. Yapılan tüm kamuoyu yoklamaları göçmen ve İslam karşıtı aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin seçimlerde üçüncü parti olup ana muhalefet partisi konumuna geleceğini gösteriyor. Son anketlere göre AfD'nin oyları yüzde 10-12 bandında. Hatta bazı anketler son haftalarda Hitler dönemini öven söylemleri de seçim propagandalarına yansıtan AfD’nin yüzde 15’i bulabileceğini öne sürüyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Meclise girmesine kesin gözüyle bakılan diğer üç partinin oy oranları Sol Parti'de yüzde 10, FDP'nin yüzde 9, Yeşillerin ise yüzde 8 olarak tahmin ediliyor.

Hıristiyan Birlik CDU/CSU son kamuoyu araştırmalarına göre bir puan kaybederek yüzde 36'ya geriledi. SPD'nin tahmini oy oranı ise iki puanlık kayıpla yüzde 20'ye indi. Almanya için Alternatif’in kamuoyu araştırmalarındaki oy oranının artması diğer küçük partileri olduğu kadar sağduyulu kamuoyunun büyük bölümünü de endişelendiriyor.

Yorumcular, 1949’da kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin tarihinde 1933-1945 yılları arasındaki dönemden beri ilk kez aşırı sağcı bir partinin Federal Meclis’te yeniden boy gösterecek olmasını, dünyada liderliğe oynayan ve Avrupa’nın lokomotifi konumundaki Almanya açısından çok düşündürücü bir gelişme olarak tanımlıyor.

Yaklaşık 61,5 milyon kişinin kayıtlı olduğu seçimlere 42 parti katılırken, farklı partilerden 92 Türkiye kökenli aday da yarışıyor. 17 Türk kökenlinin aday gösterildiği Sol Partiyi 16 adayla Sosyal Demokrat Parti, 13 adayla Marksist-Komünist Leninist Parti ve 11 adayla Yeşiller izledi. Yeni parlamentoya 15 Türkiye kökenlinin seçilebileceği tahmin ediliyor. Federal Meclis seçimleri öncesinde Türkiye-Almanya ilişkileri sürekli kampanyalara konu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’daki seçimlerde “Türkiye düşmanı partileri seçmeyin” çağrısı da, geçen yıldan bu yana Berlin-Ankara ekseninde sürekli hakim olan gerginliği yeniden artırdı. Bu gerginliğin oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 720 bin Türkiye kökenli seçmeni etkileyeceğini tahmin edenler var. Sol Parti’nin Berlin örgütünden meclis için aday olan Hakan Taş, 60 yıla yakın bir süredir Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin Türkiye’nin siyasi etkisinden uzaklaşarak, Alman siyasetine odaklanmalarını öneriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG