Erişilebilirlik

Almanya’da 2 Türk İşçi Öldürüldü


Almanya’nın Sindelfingen kentinde bulunan Mercedes fabrikasında yaşanan silahlı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

Polis, 53 yaşında olduğunu açıkladığı saldırganın fabrika alanında yakalanarak gözaltına alındığı bilgisi paylaşılırken, Alman medyasında ve sosyal medyada olayın siyasi tartışma sonucunda yaşandığı şeklinde çıkan haberleri doğrulamadı.

Mercedes fabrikasından ise, "Bu sabah Sindelfingen'den gelen trajik haber, bizi derinden sarstı ve dehşete düşürdü. Düşüncelerimiz ölenler, yakınları ve olay yerindeki tüm meslektaşlarımızla birlikte. 2 kişinin hayatını kaybettiğini teyit ediyoruz. Bir kişi ise polis tarafından gözaltında tutulmaktadır" şeklinde bir açıklama yapıldı.

Kavganın nedeni siyasi iddiaları

Alman medyasında konuşan yerel kaynaklar ve bazı görgü tanıkları, ölen işçilerin saldırgan ile daha önce da tanıştıklarını ve Türkiye’deki seçimlerle ilgili tartışma yaşadıklarını öne sürdü.

Çıkan haberlere ve konuyla ilgili iddialara göre olay şu şekilde gelişti: Mercedes’in Stuttgart kenti yakınlarında bulunan ve S ve EQS gibi lüks modellerin üretildiği "Factory 56" adlı tesislere sabah saatlerinde çalışmak için giriş yapan taşeron bir firmanın üç çalışanı arasında önce sözlü kavga çıktı.

Murat D. adlı çalışanla, Özkan K. ve Ayhan B. arasındaki tartışma kısa süre içinde büyüdü. Yanında bulunan silahına davranan Murat D., bir anda ateş etmeye başladı. Özkan K. ile Ayhan B. hayatını kaybederken 3 kişi yaralandı. Saldırganın Rizeli, yaşamını yitirenlerden 44 yaşındaki Özkan K.‘nın Konyalı, 44 yaşındaki Ayhan B.‘nin ise Aksaraylı olduğu öğrenildi.

Polisten yapılan açıklamada, fabrikanın güvenliğinden sorumlu birimlerin olay yerine gelerek zanlıyı ele geçirdikleri ve polise teslim ettikleri ifade edildi. Polis yetkilileri kavganın seçim konusunda yaşanan tartışma nedeniyle çıktığı iddilarını doğrulamazken, soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Bir savcılık yetkilisi, saldırının tek bir kişi tarafından yapıldığının saptandığını ve olayın nedeni ile ilgili çok yönlü soruşturmaların sürdüğünü duyurdu.

Ancak Alman medyasında görgü tanıklarının ifadelerine dayanılarak yapılan haberlerde, kavganın Türkiye’deki seçim sürecine yönelik bir atışma sonrasında çıktığı, saldırgan zanlının Erdoğan karşıtı olduğu, yaşamını yitirenlerden birinin ise AK Parti taraftarı olduğu öne sürüldü. Özellikle sosyal medyada yer alan iddialarda da olayın siyasi nedenleri olduğu öne sürüldü.

AK Parti Almanya Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Turgut Selmanoğlu, "Eldeki bütün bulgular Mercedes Sindelfingen fabrikasında iki vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanan olayın siyasi olduğunu gösteriyor. Murat D. silahını teslim ederken 'iki Erdoğancıyı vurdum' diyor. Saldırgan TikTok'da Laz Muro ismi altında CHP yanlısı videoları ile tanınıyor" şeklinde bir iddiada bulundu.

Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuğlu ise sosyal medya üzerinden yayılan iddialara kulak verilmemesini istedi ve "Fabrikaya silah sokmak da dahil olmak üzere olay tüm yönleri ile aydınlatılmalı ve sorumlular en ağır şekilde gereken cezaya çarptırılmalı. Bilgi kirliliğini önlemek açısından resmi olmayan mesajlar / fotoğraflar yazılmamasını /yayınlanmamasını rica ediyorum" şeklinde bir mesaj paylaştı.

Almanya’da dün sonra eren oy verme sürecinde hemen hiçbir olay va ya tartışma yaşanmamış, hem Türk hem de Alman yetkililer bu durumu çok olumlu sözlerle vurgulamıştı.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG