Erişilebilirlik

Almanya'da Kobani'ye Destek Eylemleri


Düsseldorf'ta binlerce kişinin katıldığı gösterilerde Abdullah Öcalan'ın resimleri de taşındı
Düsseldorf'ta binlerce kişinin katıldığı gösterilerde Abdullah Öcalan'ın resimleri de taşındı

Avrupa'nın birçok ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da Kürtler Kobani'ye destek için gösteri ve eylemlerini sürdürüyor. Gösterilerde IŞİD karşıtı uluslararası koalisyondan Kobani'ye destek vermeleri istenirken, PKK'nın Suriye'deki silahlı kanadı HPG ve YPG’ye silah yardım yapılması da talep ediliyor.

Geçen günlerde ülkenin çeşitli kentlerinde yapılan yürüyüş ve protesto eylemlerinden sonra bugün Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Düsseldorf’ta Almanya Kürtleri Demokratik Toplum Merkezi'nin çağrısıyla ve 30'u aşkın çoğu Kürt organizasyonun desteğiyle merkezi bir gösteri düzenlendi.

Almanya’nın yanı sıra, Fransa, Belçika ve Hollanda'dan gelen ve sayıları 30 bini bulan göstericiler, Kobani'yle dayanışma içinde olduklarını belirterek, IŞİD ve Türkiye karşıtı sloganlar attı. ‘IŞİD teröristlerini durdurun – Apo’ya özgürlük’ sloganı altında yapılan yürüyüşte büyük bir Öcalan posteri ve Almanya’da yasaklı PKK’nın bayrakları dikkati çekerken, yapılan konuşmalarda PKK'nın Almanya'daki yasak listesinden çıkarılması, Türkiye üzerindeki baskıların artırılması ve HPG ve YPG’ye ağır silahların yollanması da talep edildi.

Polis yürüyüş boyunca protestocuların muhtemel taşkınlıklarına karşı yoğun güvenlik önlemleri alırken, yürüyüş öncesinde üzerinde yasak semboller bulunan flamalar taşıyan bazı kişiler hakkında cezai işlem başlattı.

Gösterinin ise bir olay çıkmadan barışçıl bir atmosferde sona erdiği haber veriliyor. Geride kalan günlerde Hamburg ve Celle kentlerinde meydana gelen olaylarda aralarında ağır yaralıların da bulunduğu en az 23 kişi yaralanmıştı.

Olaylar Kürt ve IŞİD yanlısı aşırı İslamcı grupların birbirine girmesi sonrasında patlak vermişti. Olaylar sonrasında başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere Alman siyasetçiler ve Polis Sendikası Türkiye’de yaşanan gerilimin ve sokak çatışmalarının Almanya’ya taşınmaması konusunda sert açıklamalar yaptı. Kobani'de yaşanan çatışmalardan sonra yaşanan gelişmeler sokaktaki vatandaşın da bir numaralı konusu.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00
Linki indirmek için

Öte yandan Federal Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier bir Alman gazetesine yaptığı açıklamada Alman Ordusu’nun IŞİD’le mücadale için Suriye’ye müdahelesinin gündemde olmadığını belirterek, ‘çok cepheli bir savaşa genç askerlerimizi yollamamız söz konusu değil’ şeklinde bir açıklama yaptı. Steinmeier IŞİD'e karşı birlikte bir cephe oluşturulması için Arap ülkeleri, Türkiye ve İran'ı ikna etmeye çalıştıklarını ve Türkiye'nin IŞİD militanlarına karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Dün de Federal Dışişleri Bakanı sözcüsü, Türkiye’nin Suriye’ye karadan askeri harekât başlatması halinde Almanya’nın buna askerle destek vermeyeceğini açıklamıştı. Sözcü Merkel hükümetinin Ankara’ya ne yapması gerektiğini söyleyecek konumda olmadığını, Türkiye’nin kendi kararlarını kendisinin vereceğini ifade etmişti.

Bu arada Federal Adalet Bakanı Heiko Maas IŞİD sempatizanı 200'den fazla şüpheli hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. “İslam Devleti terörüne karşı mücadele etmek için ceza yasasının sunduğu araçlarla uygun olan her şeyi yapacağız” diyen bakan, Almanya'nın şiddetin karıştığı taşkınlıklara da müsamaha göstermeyeceğini bildirdi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG