Erişilebilirlik

Almanya’da Sağ Popülist Parti Endişesi


Almanya’da genel seçimlere tam bir yıla kala, gelecek Pazar günü Berlin’de yapılacak Berlin Eyalet Parlamentosu seçiminde diğer partileri Almanya için Alternatif Partisi (AfD) endişesi sardı. Göçmen ve İslam karşıtı AfD’nin iki hafta önce Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde ilk kez katıldığı seçimde oyların yüzde 21’ini alarak ve Angela Merkel’in partisi CDU’yu geçerek ikinci parti olması bütün Almanya’da büyük yankı uyandırmıştı.

Almanya’da Sağ Popülist Parti Endişesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:25 0:00

Seçimin sonucu Merkel’in izlediği mülteci politikalarının faturası olarak değerlendirilirken, AfD başkent Berlin seçimi için hedefi yüzde 15 olarak ilan etti. Sığınmacı krizi ağırlıklı iç politik dalgalanmalara paralel, 2017 başında görev süresi dolacak olan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un yeniden aday olmayacağını açıklaması ve Merkel’in istifayı düşündüğünün dillendirildiği bir atmosferde Berlin’deki seçim sonucunun, özellikle AfD’nin oy oranın Alman siyasetinde önemli gelişmelere yol açabileceği belirtiliyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Kamuoyu araştırmaları AfD’nin en az yüzde 12 oy alabileceğini gösterirken, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oyları yüzde 25 oranında görünüyor. Yeşiller yüzde 19 oy oranı ile ikinci, Hristiyan Demokrat CDU ise yüzde 18 ile üçüncü sırada yer alırken, Sol Parti’ye yüzde 14 civarında oy çıkacağı tahmin ediliyor. Seçim öncesi yapılan analizlerde AfD’nin ne kadar oy alacağının seçime katılım oranı ile bağlantılı olduğu ve Türk kökenli Alman vatandaşlarının sandığa gitmelerinin AfD’nin daha az oy almasına neden olacağı belirtiliyor. Yaklaşık dört milyon insanın yaşadığı Berlin’de en yoğun yabancı nüfusu yaklaşık 200 binle Türkiye kökenliler oluşturuyor. Seçmen konumundaki Alman vatandaşı Türklerin sayısı ise 65 bin civarında. Türk örgütlerin gözlemleri Alman vatandaşı Türklerin seçime katılımının önceki seçimlere kıyasla daha az olacağı yönünde. Berlin Türkiye Toplumu sözcüsü Ayşe Demir, Alman Meclisi’nin 1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak kabul etmesi ve meclisteki Türk kökenli milletvekillerinin hemen hepsinin tasarıya onay vermesi ile başlayan tartışmaların ve iki ülke arasında yaşanan gerilimin Türk toplumunun büyük bölümünü küstürdüğünü ve Alman siyasetinden soğuttuğunu belirtiyor.

Berlin Eyalet Parlamentosu’na girmek için 20 Türk kökenli aday yarışıyor. SPD, CDU, Yeşiller ve Sol Parti’den adayların yanısıra, ilk defa beş Türk kökenli bağımsız aday oldu. Şu andaki parlamentoda toplam 11 Türk kökenli milletvekili bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG