Erişilebilirlik

Avrupa'da Kayıplar Artıyor: En Az 120 Ölü


Almanya’nın güneyindeki Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde yaşanan sel ve heyelan felaketinde ölü sayısı her geçen saat daha da artıyor. Geçen Salı akşamı başlayan, aralıksız süren ve şiddetini arttıran yağmur nehir, dere ve göllerin taşmasına neden olurken birçok yerleşim yeri de sular altında kaldı.

Rhineland-Pfalz eyaletinden yetkililer, Sinzig kasabasında engelli kişilerin yaşadığı bir bakımevinin Ahr nehrinin taşması sonucu sular altında kalması nedeniyle 12 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Eyalette toplam 63 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, sel felaketinin yol açtığı yıkım karşısında "şaşkınlık içinde" olduğunu söyledi, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve büyük hasar gören kasabalara yardım yapacakları sözü verdi. Cumhurbaşkanı, küresel ısınmayla mücadelenin önemine de değindi ve "İklim değişikliğiyle savaşmak için kararlı adımlar atarsak şu anda tanık olduğumuz aşırı hava olaylarının etkisini kısıtlayabiliriz" dedi.

Kurtarma ekipleri, Köln'ün güneybatısındaki Erftstadt kasabasında evlerinde mahsur kalanları kurtarmak için seferber oldu. Bölge yetkilileri, evlerin altındaki toprağın aniden çökmesiyle birlikte birkaç kişinin yıkılan evlerinin enkazı altında kalarak can verdiklerini bildirdi. Havadan çekilen fotoğraflarda dev bir çukur oluştuğu görüldü.

Almanya'da Sel Felaketinde Can Kaybı Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

Almanya'da ölü sayısı Cuma günü sabah saatlerine kadar 93'e ulaşmıştı. En az 1300 kişinin halen kayıp olduğu bildiriliyor. 18 Şubat 1962’de 315 kişinin yaşamını yitirdiği Hamburg kentini sular altında bırakan selden bu yana Almanya’da yaşanan bu en büyük doğa felaketinde itfaiye ve kurtarma ekipleri, ölü sayısının çok daha artmasından endişe ediyor.

Selden etkilenen bölgelerdeki çalışmalara katılan itfaiye, arama-kurtarma ve polis ekipleri yetersiz kaldığı için takviye olarak binlerce asker yardım çalışmalarına gönderildi. Orduya ait araçlar kapanan yolları açmaya çalışırken helikopterler de evlerinin çatılarında mahsur kalanları tahliye ediyor.

Sayısız evin çöktüğü, bazı evlerin çökme tehlikesi altında bulunduğu, çok sayıda köprünün de kullanılamaz hale geldiği haber verilirken yağışlardan en çok etkilenen Kuzey Ren Vestfalya’da en az 43, Rheinland-Pfalz eyaletlerindeyse en az 63 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı Ahrweiler’da en az 18 kişi can verdi. Sele kapılan ya da göçük altında kalan yüzlerce kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Bonn’un güneybatısındaki Euskirchen’de, resmi açıklamalara göre 15 kişi taşkında hayatını kaybetti. Burada çok sayıda binanın sel sularının şiddeti nedeniyle çöktüğü ve enkaz altından daha fazla ölü çıkabileceği bildiriliyor. Her iki eyalette cep telefonu ağı çalışmazken, yolların kapanması, tren hatlarının da çalışmaması nedeniyle hayat felce uğrarken sel felaketinin maddi boyutu, henüz kestirilemiyor.

Bu arada bazı kentlerde yağma olayları yaşandığı da haber veriliyor. Bölgede olağanüstü doğal afet durumu ilan edildiğini açıklayan bir polis yetkilisi, söz konusu bölgelerden uzak durulmasını, yağmalama olaylarına sert tepki verileceğini açıkladı.

ABD'ye resmi ziyarette bulunan Başbakan Angela Merkel, hükümetin felaketzedelere nasıl yardım edebileceği konusunda maliye ve içişleri bakanlarıyla temasta olduğunu söyledi. Merkel ayrıca birçok ülkenin Almanya’yla dayanışma içerisinde olduğunu belirterek farklı ülkelerden yardım teklifleri aldıklarını ifade etti.

Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet, selden etkilenen bölgelerde yaptığı incelemeler sonrasında "Ulusal bir felekat yaşıyoruz, bu felaketin yol açtığı zararın altından ancak tüm ülkenin yardımıyla çıkabiliriz" diye konuştu. Selden etkilenen Trier kentinde incelemelerde bulunduktan sonra bir açıklama yapan Rheinland-Pfalz Başbakanı Manu Dreyer, eyaletinde yaşanan felekatin tam boyutunun henüz tespit edilemediğini ve can kaybının sürekli arttığını söyledi. Manu Dreyer, sel felekatinin nedeninin iklim değişikliği olduğunu ifade ederek "İklim koşullarının değişmesinin bu tür olaylara yol açtığını kabul etmeyenler, umarım gerekli dersi almıştır. İklim değişimini durdurmak için kaybedecek vaktimiz yok" dedi.

Bu arada selin etkilediği komşu ülke Belçika’daysa can kayıpları 20’ye yükseldi. Liege ve Namur kentlerinde alçak bölgelerdeki kent sakinlerine evlerini tahliye etmeleri çağrısı yapıldı.

Alman meteoroloji uzmanları, yağışların Almanya’nın güneybatısında ve komşu ülkelerde etkili olmaya devam edeceğini, ancak şiddetini hafta sonunda yitireceğini duyurdu.

XS
SM
MD
LG